Nie żyje legenda polskiej muzyki. Jacek Zieliński ze "Skaldów" miał 77 lat

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 18
Odszedł Jacek Zieliński - muzyk, kompozytor, skrzypek, trębacz, współzałożyciel kultowych Skaldów.

Piwnica pod Baranami żegna Jacka Zielińskiego

Smutną informację o śmierci gwiazdy polskiej estrady przekazała Piwnica pod Baranami. "Zmarł Jacek Zieliński, wielki polski artysta - współtwórca Skaldów - ale również nasz wielki Przyjaciel i kompozytor" - czytamy w mediach społecznościowych. 

 


Skaldowie odcisnęli piętno na polskiej scenie

Odszedł polski kompozytor, muzyk Skaldów, a prywatnie - młodszy brat Andrzeja Zielińskiego. Grupa Skaldowie powstała w 1965 roku w Krakowie. W gronie jej założycieli znaleźli się Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy "Kuba" Fasiński, Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru) oraz Jacek Zieliński. Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock'n'rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop.

Jacek Zieliński występował w 1967 roku jako solista na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonał tam utwór "Dzień niepodobny do dnia".

Muzyk był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2014 roku Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne.  

- Nie żyje Jacek Zieliński ze Skaldów, jest mi ogromnie przykro. Jestem zaszczycony, że mogłem wystąpić z tym legendarnym zespołem i zaśpiewać z panem Jackiem niecały rok temu w Krakowie. Skaldowie jesteście legendą! Kondolencje dla całej rodziny - wspomniał piosenkarz Ralph Kamiński, dołączając w sieci fragment koncertu z Jackiem Zielińskim. 


 

Fot. Jacek Zieliński/arch. PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura