Fatalne wieści z Małopolski. Lawinowe zwolnienia z pracy w kolejnej branży

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 75
Już nie tylko dział IT zwalnia ludzi na potęgę. W Małopolsce pracę straci 350 pracowników w branży podatkowo-rachunkowej. Dwie firmy już zgłosiły swoje plany do Grodzkiego Urzędu Pracy.

Masowe zwolnienia w Polsce

Kadrowe "czystki" nie dotyczą już tylko branży technologicznej i informatycznej. Od kwietnia praktycznie nie ma dnia, by w mediach nie informowano o restrukturyzacji firm, zwalniających masowo pracowników. Choćby firma Levi Strauss, słynny producent jeansów, po ponad 30 latach zamyka zakład w Płocku. Zwolnienia dotknęły wielu pracowników Nokii - i to blisko 800 osób. W Krakowie szacuje się, że PepsiCo zwalnia nawet 200 ludzi. Na taki sam krok zdecydowano się w Octopus Energy Kraków. Podobne plany sygnalizują banki i korporacje, jak ING, IKEA, ABB, BNP Paribas Bank Polska. 


Kolejne dwie firmy zwalniają na bruk

"Gazeta Krakowska" opisuje statystyki z Grodzkiego Urzędu Pracy. Okazuje się, że w pierwszym kwartale 2024 r. zatrudnienie w firmach na terenie Krakowa straciło aż 1005 pracowników. Do zwolnienia 135 osób zgłosiła niedawno spółka, której działalność obejmuje rachunkowość i księgowość, a także doradztwo podatkowe.  Z kolei zamiar zwolnienia 214 osób z innej spółki, też z tego działu, wpłynęło do urzędu w kwietniu.

"W okresie od 1 stycznia do 7 maja 2024 zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłosiło 11 krakowskich zakładów pracy różnej wielkości. Jak przekazał nam GUP były to firmy działające w branżach: realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (28 osób), produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych (370 osób), sprzedaż hurtowa wyrobów tytoniowych (37 osób), badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (dwie osoby), produkcja wyrobów tytoniowych (40 osób), działalność związana z oprogramowaniem (trzy zgłoszenia, w sumie 561 osób), naprawa i konserwacja maszyn (19 osób), działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe (dwa zgłoszenia, w sumie 349 osób)" - podaje "Gazeta Krakowska".  


Stopa bezrobocia wyższa w regionie 

Od 1 stycznia 2024 roku pracę straciło i straci łącznie 1406 zatrudnionych. Niepokojące jest to, że choć bezrobocie w Krakowie jest bardzo niskie, na poziomie 2,1 proc. (dane ze stycznia 2024 r.), to w Małopolsce stopa jest dwukrotnie wyższa i wynosi 4,4 proc. 

- Mogły mieć na to wpływ długofalowe skutki inflacji oraz znaczący wzrost kwoty minimalnej, co bezpośrednio przełożyło się na wzrost kosztów zatrudnienia pracownika i świadczonych przez firmy usług. Nieodzowną przyczyną lekkiego wzrostu stopy bezrobocia z początkiem roku kalendarzowego jest także sezonowość, ponieważ sporo działalności świadczy swoje usługi o cieplejszych porach roku. Ten ostatni trend jest obserwowany przez Grodzki Urząd Pracy od lat - wyjaśnia "Gazecie Krakowskiej" Marek Cebulak, dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

- Wzrost liczby zwolnień grupowych, jaki nastąpił na początku roku, z pewnością wymaga dalszych obserwacji. Jeśli skala zjawiska pozostanie znacząca a przyrost osób bezrobotnych będzie notował niepokojące odczyty, będziemy reagować na bieżąco - dodał.

 

Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo