Premier Tusk nie może się go nachwalić. Kim jest nowy minister w jego rządzie?

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
- Mam do niego bezgraniczne zaufanie, to człowiek renesansu - tak o przyszłym szefie resortu aktywów państwowych Jakubie Jaworowskim mówił Donald Tusk. Okazuje się, że młody minister nie jest postacią całkowicie nową w układance rządowej po stronie PO.

Donald Tusk zaprezentował nowych ministrów w swoim rządzie. Bartłomieja Sienkiewicza, Marcina Kierwińskiego, Borysa Budkę i Krzysztofa Hetmana zastąpią odpowiednio Hanna Wróblewska, Tomasz Siemoniak, Jakub Jaworowski oraz Krzysztof Paszyk. Szef gabinetu nie mógł się nachwalić szczególnie przedostatniego z wymienionych ministrów, który przejął schedę po Borysie Budce w MAP.  

Tusk go uwielbia 

- To ekonomista, finansista, historyk. Mimo młodego wieku człowiek renesansu. Mam do niego bezgraniczne zaufanie - mówił Donald Tusk. Premier wyznaczył Jaworowskiemu misję "czyszczenia stajni Augiasza" - tak mówił o spółkach skarbu państwa. Przed nowym ministrem też zadanie ulepszenia współpracy między sektorem spółek skarbowych a rządem ze swoją polityką gospodarczą. - Spółki Skarbu Państwa będziemy dalej czyścić, bo mimo wysiłków Borysa Budki tam jest jeszcze sporo do wyczyszczenia - stwierdził premier. 

Gdy Tusk wspominał, że panowie mieli okazję ze sobą współpracować w przeszłości, tylko nie pamięta kiedy, Jaworowski nagle przerwał liderowi KO:  - Równo 10 lat temu - rzucił.  


 

Kim jest Jakub Jaworowski?

Jakub Jaworowski ma 43 lata. Związany był już z poprzednim rządem PO w konfiguracji z PSL - w latach 2014–2015 pełnił funkcję podsekretarza i sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz sekretarza Rady Gospodarczej przy Premierze i Pełnomocnik Premiera do spraw Koordynacji Oceny Skutków Regulacji. Jaworowski jest zaufanym człowiekiem byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Z jego oficjalnego biogramu dowiadujemy się, że Jaworowski to absolwent studiów ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej (2006) oraz Polsko-Niemieckiego Forum Akademickiego - studiował finanse na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji. Ponadto ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim i studia podyplomowe z systemów podatkowych w branży paliwowej. W 2017 roku wyjechał do Dubaju w roli eksperta jednej z międzynarodowych firm konsultingowych. 

 

Fot. Jakub Jaworowski (z lewej) i premier Donald Tusk/PAP

GWKomentarze

Inne tematy w dziale Polityka