Premier Donald Tusk (C) podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Fot. PAP/Art Service
Premier Donald Tusk (C) podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Fot. PAP/Art Service

80. rocznica zdobycia przez Polaków Monte Cassino. Ważna zapowiedź Donalda Tuska

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 151
W Krakowie rozpoczęły się uroczystości z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2. Korpusu Polskiego w Krakowie z udziałem premiera Donalda Tuska oraz wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniak-Kamysza. Premier zapowiedział, że rząd zainwestuje 10 miliardów złotych w bezpieczeństwo wschodniej granicy. Projekt nazwano Tarcza Wschód.

Donald Tusk: 10 miliardów złotych na Tarczę Wschód

Premier Donald Tusk przedstawił w sobotę założenia planu obrony i odstraszania "Tarcza Wschód". Zainwestujemy 10 mld złotych w bezpieczeństwo granicy wschodniej, w tym systemu fortyfikacji - oświadczył.

Szef rządu nowy plan obrony i odstraszania pod kryptonimem "Tarcza Wschód" ogłosił na uroczystościach z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

– Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granice 10 mld zł. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga – powiedział Tusk.

Tusk w Krakowie: Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej

– To jest rzecz święta, najważniejsza, że tu na krakowskim rynku dzisiaj wspólnie z polskimi żołnierzami i z ich dowódcami możemy sobie głośno, uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii – powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2. Korpusu Polskiego.

– Dzięki wam żołnierzom, dzięki waszym dowódcom, dzięki całemu polskiemu narodowi, dzięki tej narodowej mądrej wizjonerskiej polityce, którą wspólnie prowadzimy od 35 lat i której efektem jest to narodowe bezpieczeństwo – dodał, zwracając się do obecnych na krakowskim rynku.

– Kiedy rozmawiałem z weteranami tej sławnej bitwy, mówili mi, że są bardzo dumni ze swojej ojczyzny, że jest taka jak wtedy w ich marzeniach, kiedy wspinali się na Wzgórze - jest wolna, jest bezpieczna, jest silna, i z każdym dniem bezpieczniejsza i silniejsza, chociaż czasy są tak wielkim wyzwaniem, nie tylko dla naszej ojczyzny – podkreślił premier w Krakowie.

Odnosząc się do sobotnich uroczystości, zaznaczył, że jest to „piękna rocznica polskiego bohaterstwa i męstwa”. – Nasze myśli biegną w tej chwili do nich, do weteranów – dodał.


Premier: Będę rozmawiał o finansowaniu komponentu satelitarnego

W poniedziałek będę rozmawiał o finansowaniu komponentu satelitarnego z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym; otrzymamy kredyt, który zwiększy nasze bezpieczeństwo, pół miliarda złotych - powiedział w sobotę premier Donald Tusk. Dodał, że będzie to część europejskiej kopuły.

Premier podczas uroczystości w Krakowie podkreślił, że „bezpieczeństwo Polski to także (...) bezpieczne niebo nad Polską - (...) ta europejska kopuła, którą Polska ma zamiar budować z innymi państwami Zachodu, z innymi państwami Unii Europejskiej”.

– Jesteśmy inicjatorami tej europejskiej kopuły, ponieważ zdajemy sobie sprawę - po doświadczeniach Izraela, po doświadczeniach Ukrainy - że jedno państwo nie jest w stanie podołać temu wysiłkowi, jakim jest bezpieczna kopuła, bezpieczne niebo, bezpieczna powietrzna obrona nad Polską, nad regionem - przede wszystkim, ale też nad całym kontynentem – podkreślił.

Jak mówił, dlatego właśnie polski rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego. – On będzie także pomocny. To nie będzie tylko obrazowanie tego, co dzieje się na Ziemi. To nie będzie tylko element bezpieczeństwa w kosmosie, bo przecież wojny w przyszłości będą także odbywały się w tej przestrzeni ponad nami – mówił.

– To także będzie część wielkiego projektu, który musimy koordynować razem z innymi partnerami, czyli tej bezpiecznej kopuły – podkreślił Tusk.

Szef rządu poinformował, że w poniedziałek będzie rozmawiał o finalizowaniu procesu finansowania tego komponentu satelitarnego z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. – Otrzymamy ten kredyt, który zwiększy nasze bezpieczeństwo - pół miliarda złotych. Mam nadzieję, że w poniedziałek ten meldunek państwu będę mógł złożyć – dodał Tusk.

Inicjatywa, nazywana europejską tarczą antyrakietową, została zaproponowana przez Niemcy w 2022 r. Początkowo przystąpiło do niej 15 państw. Obecnie w inicjatywie uczestniczy 21 krajów.


Tusk: W ostatnim czasie mamy do czynienia z aktami sabotażu i dywersji w Polsce

– W przyszłym tygodniu poinformuję opinię publiczną w Polsce o działaniach państwa polskiego wymierzonych w autorów prowokacji i aktów sabotażu i dywersji. Bo tak, niestety również na polskiej ziemi w ostatnich tygodniach mamy z nimi do czynienia – powiedział.

Jednocześnie zaznaczył, że państwo polskie działa skutecznie. – Przeciwdziałamy, zatrzymujemy, aresztujemy tych, którzy próbują atakować ojczyznę, Polskę, tu, na naszej ziemi. Państwo polskie będzie wobec nich absolutnie bezwzględne – podkreślił.

Tusk ocenił, że podczas dyskusji o potencjalnych wpływach wrogów, przede wszystkim Rosji putinowskiej, na Europę czy na życie polityczne w Polsce, mówimy o potrzebie budowy silnego, odpornego państwa, także na akty dywersji i sabotażu. – Polska tutaj będzie państwem odpornym i Polska będzie bezlitosna do bólu wobec tych wszystkich, którzy chcą destabilizować sytuację w naszym kraju – mówił.

Premier zwrócił również uwagę na geopolityczny wymiar bezpieczeństwa Polski. Jak tłumaczył, to trwałe osadzenie Polski we wspólnocie Zachodu, w Sojuszu Północnoatlantyckim, w Unii Europejskiej. – Dzisiaj jest tak ważną dla nas rzeczą, dla Polek i Polaków, dla Rzeczypospolitej, abyśmy dobrze wywiązali się z roli lidera wspólnoty Zachodu tu, w tej części świata – mówił.

Premier podkreślił, że Europa będzie bezpieczna, jeśli Polska będzie silna i bezpieczna. Dlatego też, jak tłumaczył, zadaniem Polski wspólne z innymi państwami, jest ochrona wspólnoty Zachodu przed wszelkimi atakami i przed wszelkimi formami agresji.

KW

Źródło zdjęcia: Premier Donald Tusk (C) podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Fot. PAP/Art Service

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj151 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo