Kolejne państwa chcą uznać Palestynę. Izrael zapowiada "poważne konsekwencje"

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 83
Minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide stwierdził, że uznanie państwowości Palestyny to "jedyna droga". Rząd tego kraju zamierza też respektować nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Jeśli premier Izraela Benjamin Netanjahu pojawi się w Norwegii to zostanie aresztowany.

Norwegia uznaje Palestynę 

- Norwegia uznaje Palestynę za państwo, zgodnie z prawem międzynarodowym i odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oznacza to, że Norwegia uzna Palestynę za niepodległe państwo z prawami i obowiązkami, jakie się z tym wiążą - oświadczył na konferencji prasowej premier Norwegii Jonas Gahr Støre. 

- Norwegia uzna Palestynę za państwo. Rozwiązanie dwupaństwowe jest jedyną realną drogą do pokoju zarówno dla Izraela, jak i Palestyny. W tym krytycznym momencie nasze uznanie stanowi wsparcie dla prac nad kompleksowym planem na rzecz pokoju w regionie - podkreślił szef MSZ Norwegii Espen Barth Eide. 

 


Izrael szykuje odwet 

Podobne deklaracje złożyli rządzący Hiszpanią i Irlandią.-  Irlandia, Norwegia i Hiszpania ogłosiły dziś, że uznają państwo palestyńskie, a każdy z nas podejmie wszelkie krajowe kroki, jakie będą konieczne do podjęcia tej decyzji. Jestem przekonany, że w nadchodzących tygodniach dołączą do nas kolejne kraje, podejmując ten ważny krok - ogłosił premier Irlandii Simon Harris. - To historyczny i ważny dzień dla Irlandii i dla Palestyny - dodał. 

Nie pozostały one bez odpowiedzi z Izraela. - Wysyłam Irlandii i Norwegii jasny komunikat: Izrael nie cofnie się przed tymi, którzy podważają jego suwerenność i zagrażają jego bezpieczeństwu - oświadczył Israel Katz. - Izrael nie przejdzie nad tym do porządku dziennego, będzie to miało poważne konsekwencje. Jeśli Hiszpania zrealizuje swój zamiar uznania państwa palestyńskiego, podobny krok zostanie podjęty przeciwko niej - oświadczył szef MSZ w rządzie Netanjahu. 

Ponadto Norwegia już ogłosiła, że aresztuje premiera Izraela Benjamina Netanjahu i generała Joawa Gallanta, wskazanych przez trybunał haski jako odpowiedzialnych za zbrodnie na cywilach. Jeśli tylko pojawią się oni w Norwegii, to zostaną zatrzymani. 


Fot. Palestyńczycy/PAP/EPA 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka