Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP

Kolejny sondaż potwierdza. Rafał Trzaskowski wyłożył się na krzyżu

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
„A taki był ładny, europejski” - tak można krótko sparafrazować polityczną karierę Rafała Trzaskowskiego w ostatnich latach. Wszystko wskazuje na to, że prezydent Warszawy solidnie przedobrzył jeśli chodzi o nowoczesność i spełnianie zachcianek swoich lewicowych wyborców i zaplecza. Awantura o krzyże w stołecznych urzędach nie przyczyniła się do wzrostu jego popularności. Wprost przeciwnie, co pokazują kolejne sondaże.

Rafał Trzaskowski ruszy w drogę do Canossy?

Polskie społeczeństwo laicyzuje się w ostatnich latach, na co wpływ ma też kryzys instytucjonalnego Kościoła w sprawach obyczajowych, a niekiedy – jawnie kryminalnych. Nie oznacza to jednak, że większość Polaków traktuje to jako zachętę do politycznej walki z symbolami katolickiej religijności, które często wciąż są traktowane jako element naszej narodowej i historycznej tożsamości. Boleśnie przekonał się o tym niedawno prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

A wtorkowy sondaż IBRiS dla Onetu zdaje się tylko potwierdzać, że włodarz stolicy Polski zafundował sobie istny „krzyż Pański” awanturą o krzyże w stołecznych urzędach

A to nie koniec złych wieści dla polityka, który jest typowany na kandydata na prezydenta Polski Koalicji Obywatelskiej przez wielu komentatorów naszego życia publicznego.  

Czy Rafał Trzaskowski ruszy w drogę do Canossy?


Trzaskowski i krzyż. 45 proc. badanych przeciw zdejmowaniu krzyży w ratuszu

Przypomnijmy, że w maju prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie, w którym wprowadził standardy równego traktowania w podległym mu urzędzie - zakazano wieszania tam krzyży, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach. Zarządzenie nie dotyczy szpitali, szkół czy ośrodków pomocy społecznej.

45 proc. ankietowanych wyraziło sprzeciw wobec decyzji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zakazującej wieszania krzyży w podległym mu urzędzie i eksponowania symboli religijnych na biurkach. Decyzję poparło 39 proc. badanych, 17 proc. nie ma zdania na ten temat.

W dniach 24-27 maja 2024 roku firma Research Partner przeprowadziła badanie opinii Polaków na temat usunięcia krzyży ze ścian warszawskiego ratusza.

Decyzję prezydenta Warszawy poparło 39 proc. ankietowanych, a 45 proc. badanych Polaków wyraziło sprzeciw. Pozostałe 17 proc. nie ma zdania na ten temat.

Według autorów sondażu cechy respondentów, takie jak płeć, wiek, miejsce zamieszkania lub wykształcenie nie wpłynęły zbyt silnie na ich odpowiedzi.


Krzyż w urzędach w Warszawie. Największy wpływ na odpowiedzi miały preferencje polityczne

Największy wpływ na odpowiedzi miały preferencje polityczne. 62 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i 45 proc. zwolenników Konfederacji jest zdecydowanie przeciwne decyzji Rafała Trzaskowskiego. Na przeciwległym biegunie są popierający tę decyzję wyborcy Koalicji Obywatelskiej (57 proc.) i Lewicy (51 proc.). Rozkłady wśród wyborców Trzeciej Drogi są zbliżone do średniej.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 24-27 maja br., na ogólnopolskiej próbie 1050 dorosłych osób, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.


KW

Źródło zdjęcia: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka