na zdjęciu: Funkcjonariusze Straży Granicznej odpierają ataki na polsko-białoruskiej granicy. fot. Anna Maria Dyner/X
na zdjęciu: Funkcjonariusze Straży Granicznej odpierają ataki na polsko-białoruskiej granicy. fot. Anna Maria Dyner/X

Szturm na polsko-białoruskiej granicy. Wyciekło nagranie z walk

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 166
Na polsko-białoruskiej granicy dochodzi do wzmożonych ataków na polskie służby. Maj jest pod tym względem bardzo intensywny. Setki ludzi próbują sforsować granice naszego kraju i nie są to tylko uchodźcy, ale też uzbrojeni agresorzy. W sieci pojawiło się nagranie z walk, na którym widać jak polscy funkcjonariusze muszą odpierać ataki.

Coraz więcej prób nielegalnego przekroczenia granicy i ataki na polskich funkcjonariuszy

Na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy 307 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę, zaś pozostałe 3 na odcinku chronionym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej.

W Podlaskiem do prób takich doszło w rejonie Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych, Michałowa i Czeremchy - podał w komunikacie starszy chorąży Michał Bura. W środę miały miejsce 152 próby, w czwartek - 155.


"Agresywni cudzoziemcy znajdujący się za techniczną barierą kilkukrotnie zaatakowali polskie służby. W wyniku agresywnych zachowań poszkodowanych zostało dwóch żołnierzy, których przewieziono do szpitala" - poinformował Bura. Dodał, że migranci mieli ze sobą niebezpieczne przedmioty i narzędzia, którymi rzucali w kierunku żołnierzy. Dwóch z nich doznało urazu twarzy.

Dodał, że funkcjonariusze SG udzielili opieki medycznej 4 cudzoziemcom i że zatrzymano też 4 kolejnych tzw. kurierów.

Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku maja było ponad 6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w kwietniu - ponad 5,3 tys. prób.


Bariery zostaną wzmocnione

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją - działająca na 206 km w Podlaskiem - tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.

SW

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj166 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka