Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Krakowskie zabytki: od Wawelu po Kazimierz

Redakcja Redakcja Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Kraków to miasto na wskroś przesiąknięte historią, a jednocześnie nowoczesne, otwarte i zachwycające. Jeden weekend może nie wystarczyć do tego, by zobaczyć wszystkie miejsca warte uwagi! Jakie zabytki warto zobaczyć w dawnej stolicy Polski?

Krakowski Rynek Główny

To miejsce oddycha historią, a ponadto jest fascynujące o dowolnej porze dnia czy roku. Rynek Główny zdecydowanie powinien być pierwszym przystankiem każdego turysty w Krakowie. Typowa dla starych rynków zabudowa mieści wiele klimatycznych knajpek i kawiarni, a w centralnej części placu znajdują się słynne, krakowskie Sukiennice. Regularnie modernizowane, w części parterowej mieszczą sklepy z pamiątkami i biżuterią, natomiast na piętrze znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX w. Naprzeciwko Sukiennic pyszni się z kolei słynna Bazylika Mariacka, a z jej wieży codziennie odgrywany jest hejnał. Pomimo swojej funkcji sakralnej, bazylika jest również otwarta dla turystów. Będą na krakowskim rynku nie zapomnij też o spacerze ulicą Floriańską, ze słynną Bramą Floriańską i Barbakanem na końcu.

Zamek Królewski na Wawelu

Ta niegdysiejsza siedziba polskich władców to totalny must see podczas pobytu w Krakowie. Na zwiedzanie zamku warto poświęcić cały dzień, żeby dokładnie wszystko obejrzeć – wewnątrz mieści się kilka stałych ekspozycji, jednak organizowane są również liczne wystawy czasowe. Zwiedzanie podzielono na kilka różnych tras, podczas których można obejrzeć m.in. prywatne apartamenty królewskie, skarbiec koronny i zbrojownię, kolekcję arrasów czy królewskie ogrody. Na Wawelu znajduje się również katedra, którą warto odwiedzić przy okazji. Podobnie jak Smoczą Jamę – tam też trzeba zajrzeć, zwłaszcza z dzieciakami!

Kopiec Kościuszki

Ze szczytu można obejrzeć wspaniałą panoramę okolicy, a znajdujący się tam zabytkowy fort z XIX mieści Muzeum Kościuszkowskie, w którym warto zobaczyć wystawy poświęcone nie tylko samemu Tadeuszowi Kościuszce. Od niedawna na Kopcu znajduje się również wspaniały Ogród Kościuszkowski, a w nim, oprócz ulubionych przez Kościuszkę róż, umieszczono wiele rodzimych gatunków roślin ze wszystkich zakątków Polski. Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu krakowskich kopców. Warto odwiedzić także Kopiec Wandy, Kopiec Krakusa, Kopiec Piłsudskiego i Kopiec Jana Pawła.

Krakowski Kazimierz

To stara dzielnica żydowska, która wciąż przechowuje migawki minionych wieków. Wśród najciekawszych miejsc w tej lokalizacji koniecznie trzeba zobaczyć:

  •  Starą Synagogę,
  •  Synagogę Tempel,
  •  Bazylikę Bożego Ciała,
  •  Muzeum Żydowskie Galicja,
  •  Synagogę Poppera.

Po męczącym zwiedzaniu dobrze jest usiąść i pokrzepić się w jednej z wielu knajpek na Kazimierzu –  polecamy szczególnie słynny Okrąglak na placu Nowym i dostępne w nim zapiekanki.

Kopalnia Soli w Wieliczce pod Krakowem

Jest takie miejsce pod Krakowem, które warto odwiedzić przy okazji wizyty w Grodzie Kraka. Kopalnia Soli w Wieliczce to zabytek klasy światowej, wpisany w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. Trasa zwiedzania o długości 3 km prowadzi przez kilka komór znajdujących się na głębokości od 64 do 135 m pod ziemią. Wewnątrz można zobaczyć m.in. kaplicę św. Kingi, kaplicę św. Antoniego, szyb Goryszowski pochodzący z XIII w. czy komorę Pieskowa Skała wykutą w 1669 r.  Jeśli planujesz wycieczkę do Krakowa, koniecznie sprawdź bazę hotelową na Triverna.pl i wybierz idealne miejsce na nocleg!

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze