fot. Bartosz Pietrzykowski/PKP PKL
fot. Bartosz Pietrzykowski/PKP PKL

Nowy rozkład jazdy pociągów. Z Warszawy do Gdańska w rekordowym czasie

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
W niedzielę, 9 czerwca, wchodzi w życie wakacyjna korekta kolejowego rozkładu jazdy; z Warszawy do Gdańska dojedziemy w rekordowym czasie 2 godz. 25 min., podróżni będą mogli korzystać z 13 nowych przystanków m.in. w Szczecinie i Kołobrzegu.

Wydłużone składy nad morze

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 9 czerwca do 31 sierpnia.

W sezonie wakacyjnym PKP Intercity będzie uruchamiać każdego dnia średnio 454 pociągi, czyli o 31 więcej niż w rok wcześniej. Do i z Trójmiasta będzie kursowało ponad 58 par pociągów dziennie, w tym 3 pociągi Pendolino, które trasę Warszawa - Gdańsk pokonają w rekordowym czasie 2 godz. 25 min. Szczecin obsłużą 22 pary połączeń, Kołobrzeg – 14, Świnoujście – 8, a Hel - 6. Ponadto przewoźnik uruchomi specjalne połączenia na okres letni, m.in. pociąg Posejdon relacji Warszawa – Kołobrzeg – Warszawa, skład Jantar relacji Warszawa – Hel – Warszawa, czy pociąg Lazur z Łodzi do Ustki.

Dodatkowo wydłużone zostaną relacje części składów jadących nad morze. Pociąg Grottger, obecnie kursujący na odcinku Przemyśl – Wrocław – Przemyśl, w niedziele będzie jeździł z Kołobrzegu, a pociąg Gałczyński, kursujący na trasie Warszawa – Szczecin – Warszawa, dojedzie do Świnoujścia. Z kolei skład Gwarek zamiast na trasie Katowice – Słupsk pojedzie do Ustki, natomiast pociąg Swarożyc, na co dzień pokonujący trasę Wrocław – Szczecin, będzie dojeżdżał do Kołobrzegu.

Będą utrudnienia na Centralnej Magistrali Kolejowej

PKP Intercity poinformowało też, że podczas trwania letniej korekty rozkładu jazdy do i z Krakowa będzie kursowało ponad 70 par połączeń dalekobieżnych przewoźnika. Bielsko-Białą obsłuży 12 par pociągów, Zakopane – 8, Jelenią Górę – 8, Szklarską Porębę – 3, Kłodzko – 4, a Krynicę-Zdrój – 3. PKP Intercity uruchomi ponadto specjalne połączenia sezonowe, np. pociąg Podhalanin relacji Szczecin – Zakopane – Szczecin oraz dwie pary połączeń kategorii Express InterCity Premium, obsługiwane składami Pendolino, kursujące między Warszawą a Krakowem.

Kolejowy przewoźnik przypomina jednocześnie, że od czerwca do sierpnia zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, będzie prowadziła prace na Centralnej Magistrali Kolejowej, co spowoduje ograniczenie prędkości z 200 km/h do 160 km/h. Z tego powodu pociągi jadące na trasie Warszawa – Kraków – Warszawa oraz Warszawa – Katowice – Warszawa mogą mieć wydłużony czas przejazdu od 11 min. do 23 min.

Zarządca infrastruktury kolejowej poinformował też, że na niektórych trasach, ze względu na szeroki zakres prowadzonych robót, wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Przykładowo na Pomorzu od 9 do 21 czerwca nastąpi przerwa w ruchu na odcinku Lębork – Słupsk. Pomiędzy miastami zorganizowana będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Na Mazowszu zastępcza komunikacja wprowadzona zostanie od 1 lipca do 11 sierpnia na trasie Nasielsk – Płońsk oraz od 12 sierpnia do 31 sierpnia na odcinku Płońsk – Raciąż

Nowe perony i przystanki

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, od 9 czerwca na stacji Warszawa Zachodnia podróżni skorzystają ze wszystkich dziewięciu nowych platform. Przebudowany peron nr 1 obsłuży pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej, natomiast przy nowych peronach nr 2 i 3 ponownie zatrzymają się pociągi aglomeracyjne i regionalne. Powróci układ połączeń znany pasażerom sprzed modernizacji stacji, co oznacza, że prawie wszystkie pociągi dalekobieżne PKP Intercity zatrzymają się w centrum Warszawy, a jedynie 39 pociągów nadal zostanie przekierowanych na Warszawę Gdańską. Przed korektą rozkładu było to ponad 100 pociągów.

Z kolei na stacji Olsztyn Główny udostępnione zostaną perony nr 1 i 2, z których zaplanowano odjazdy pociągów regionalnych w kierunku m.in. Działdowa, Iławy, Korsz. Oznacza to, że podróżni skorzystają ze wszystkich zmodernizowanych peronów na stacji. W Małopolsce od 9 czerwca na stacji Zakopane planowane jest oddanie do użytku zmodernizowanego peronu nr 3, a na koniec czerwca peronu jednokrawędziowego nr 4.

PKP PLK wraz z letnią korektą rozkładu jazdy udostępni 13 nowych przystanków. W woj. zachodniopomorskim od 9 czerwca wsiądziemy do pociągów z nowych przystanków: Szczecin Trzebusz, Szczecin Żydowce, Kołobrzeg Ogrody, Kołobrzeg Amfiteatr i Szczecinek Bugno. W woj. świętokrzyskim dojedziemy m.in. do Kielc i Buska-Zdroju z nowych przystanków Nida i Stawiany Pińczowskie, a w woj. dolnośląskim od 9 czerwca wsiądziemy do pociągów z nowego przystanku Strzelce Świdnickie na linii kolejowej z Wrocławia do Sobótki. W woj. lubelskim od 28 czerwca na linii między Łukowem a Lublinem pociągi zatrzymają się na trzech nowych przystankach: w Aleksandrowie, Ustrzeszu i Jaskach oraz dwóch zmodernizowanych – w Milanowie i Bezwoli.

Wakacyjne weekendowe pociągi Polregio

Nowy rozkład od 9 czerwca uruchamia też Polregio. W województwie podlaskim w sezonie letnim zostaną uruchomione nowe połączenia weekendowe z Białegostoku do Walił oraz dodatkowe połączenia weekendowe z Białegostoku do Suwałk. Pojawi się też dodatkowe wakacyjne połączenie Białystok–Suwałki - pociąg będzie kursował od 5 lipca do 1 września w piątki, soboty i niedziele.

Od 22 czerwca do 31 sierpnia pojawi się nowe połączenie Toruń Wsch.–Kołobrzeg. Pociąg będzie kursować w soboty i niedziele, połączenie będzie obsługiwane przez kupione w 2022 r. składy 22WEg z klimatyzacją, udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, miejscami do przewozu rowerów.

Podczas wakacji Polregio uruchomi więcej połączeń na linii helskiej – będzie ich w sumie 44 dziennie. Przewoźnik uruchomi też dodatkowe weekendowe połączenia Gdynia-Kościerzyna, oraz codzienne Gdynia-Łeba i Łeba-Lębork.

W czerwcowe weekendy przed rozpoczęciem wakacji pojedzie dodatkowy pociąg na trasie Szczecin-Świnoujście. Od początku wakacji połączenie to stanie się codzienne. W czasie wakacji na trasie tej pojawią się dwa dodatkowe codzienne połączenia i jedno w soboty, niedziele i święta. Polregio uruchomi też wakacyjne weekendowe pociągi relacji Zielona Góra-Świnoujście, Poznań-Świnoujście i Poznań-Kołobrzeg. W sezonie wakacyjnym w piątki, soboty i niedziele kursować będzie dodatkowy pociąg relacji Szczecin-Kamień Pomorski. Z Koszalina będzie można natomiast dojechać do Mielna Koszalińskiego. Na odcinku Szczecin Główny–Angermunde w dalszym ciągu będzie funkcjonować Zastępcza Komunikacja Autobusowa (ZKA) związana z modernizacją linii kolejowej Szczecin – Berlin.

W Świętokrzyskiem na linii Kielce Gł.–Busko-Zdrój od 9 czerwca pociągi będą dodatkowo zatrzymywać się na dwóch zrewitalizowanych przystankach: Nida i Stawiany Pińczowskie. Natomiast w związku z pracami modernizacyjnymi na odcinku SkarżyskoKamienna–Tomaszów Mazowiecki, od 15 lipca do 3 sierpnia zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Nowe połączenia i dodatkowe kursy

W Małopolsce od 9 czerwca do 31 sierpnia w soboty, niedziele i święta oraz 16 sierpnia pojawi się nowe połączenie Kraków Gł.-Wolbrom, a inny pociąg na tym odcinku, dotychczas kursujący tylko w dni robocze, od 9 czerwca będzie kursować codziennie. W związku z pracami modernizacyjnymi pociągi Polregio nie będą zatrzymywać się na przystanku Rabka Zdrój, od przystanku do Chabówki uruchomiona zostanie komunikacja autobusowa. Pojawi się ona też na odcinku Biały Dunajec-Zakopane między 9 a 21 czerwca - ma to związek z pracami modernizacyjnymi. Z tego samego powodu także na odcinku Kęty–Andrychów między 10 a 14 czerwca pojadą autobusy. Przewoźnik zapowiada także w wakacje wydłużenie składów na trasach Kraków-Sędziszów i Kraków-Kielce.

W województwie lubelskim w wakacyjne soboty i niedziele Polregio uruchomi dodatkowe połączenia na trasach Lublin Gł.–Jarosław, Zamość Wsch. – Rzeszów Gł., Lublin Gł.–Bełżec, Chełm–Włodawa, Zamość Wsch.–Zawada. Przewoźnik przypomina, że od 24 czerwca do 31 września PKP PLK zamyka linię Zwierzyniec-Bełżec.

W województwie warmińsko-mazurskim od 9 czerwca do końca roku niektóre pociągi kursujące dotychczas od poniedziałku do piątku będą dodatkowo kursować w soboty i niedziele. Dotyczy to wybranych połączeń z Olsztyna do Działdowa, Chorzeli, Braniewa i Korsz.

Na Podkarpaciu pojawią się w dni robocze nowe połączenia Strzyżowa nad Wisłokiem z Jasłem. Dodatkowo w soboty i niedziele do końca września kursować będą pociągi sezonowe Rzeszów Gł.– Medzilaborce, Sanok–Medzilaborce, a od 22 czerwca do 25 sierpnia przewidziano dodatkowe połączenie Sandomierz–Rzeszów Gł.

W Lubuskiem uruchomione zostaną dodatkowe połączenia Gorzów Wlkp.-Łagów z przesiadką w Zbąszynku oraz z Gorzowa Wlkp. do Pszczewa, a także z Zielonej Góry do Łagowa i do Pszczewa z przesiadką w Międzyrzeczu.

ja

Na zdjęciu nowy przystanek kolejowy Szczecinie, fot. Bartosz Pietrzykowski/PKP PKL

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka