Su-57 zniszczony przez Ukrainców. Fot. commons.wikimedia.org
Su-57 zniszczony przez Ukrainców. Fot. commons.wikimedia.org

Ogromny sukces Ukrainy. Zniszczono jeden z najcenniejszych wojskowych skarbów Rosji

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
Ukraiński wywiad wojskowy HUR poinformował o zniszczeniu rosyjskiego samolotu wojskowego Su-57 Felon. Doszło do tego dzięki ataku na lotnisko w Achtubińsku w obwodzie astrachańskim. Maszyna była najbardziej zaawansowanym sprzętem w arsenale Rosjan.

"Trafienie w Su-57 jest pierwszym takim przypadkiem w historii" – oświadczył HUR w komunikacie w sieciach społecznościowych.

Ukraińcy zniszczyli rosyjski supernowoczesny samolot 

Maszyna została zniszczona w sobotę. Achtubińsk znajduje się w odległości 589 km od linii frontu. Ukraińcy pokazali dwa zdjęcia satelitarne lotniska w Achtubińsku; na zdjęciu z 7 czerwca widać cały samolot, zaś na zdjęciu, wykonanym dzień później przy maszynie widać "wyrwy po wybuchach i charakterystyczne plamy po pożarze, spowodowanym przez trafienie" – wyjaśniono.

Ekspert wojenny Jarosław Wolski uważa, że "baza powietrzna w Achtubińsku to matecznik testowania nowych systemów WKS". 


HUR podkreślił, że Su-57 to najnowocześniejszy samolot rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych, zdolny do przenoszenia rakiet Ch-59 i Ch-69.


Ogromna strata Rosjan 

Brytyjskie ministerstwo obrony oceniało w ub. roku, że Su-57 Felon jest wykorzystywany w wojnie na Ukrainie, ale w ograniczonym zakresie, gdyż priorytetem dla rosyjskich sił powietrznych jest uniknięcie jego utraty.

Brytyjczycy informowali, że jest to najbardziej zaawansowany rosyjski naddźwiękowy odrzutowiec bojowy piątej generacji, wykorzystujący technologie stealth i wysoce zaawansowaną awionikę. Uznawali także, że misje z użyciem tej maszyny były prawdopodobnie ograniczone do przelotu nad terytorium Rosji i wystrzeliwania stamtąd na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia lub powietrze-powietrze.

MP

Su-57 zniszczony przez Ukrainców. Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka