Biden zdecydował: Patrioty z Polski zostaną przekazane Ukrainie. Klamka zapadła

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 236
Joe Biden zdecydował o przekazaniu stronie ukraińskiej jednego zestawu systemu obrony powietrznej Patriot. Uzbrojenie zostanie przemieszczone z Polski. Chroniło bazy z amerykańskimi żołnierzami NATO.

Patrioty z Polski na Ukrainę 

Baterie Patriot chroniące amerykańskich żołnierzy, stacjonujących w Polsce, trafią na Ukrainę. Taką decyzję - według "New York Times" - podjął Joe Biden po "rozmowach na wysokim szczeblu". Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego nie odniósł się do zmiany stanowiska amerykańskich władz, nie znane są szczegóły operacji. Stany Zjednoczone, Niemcy i Holandia wysłały dotąd po jednym systemie na ukraiński front. Rząd Olafa Scholza zobligował się do kolejnego transportu baterii Patriot.

Wołodymyr Zełenski przyznał niedawno, że Ukraina potrzebuje co najmniej 7 kolejnych systemów obrony przeciwpowietrznej tego typu, aby skutecznie bronić niebo przed rosyjskimi pociskami. 

Postanowienie Joe Bidena ma być politycznie niezwykle trudne. I zostanie omówione podczas spotkania ministrów obrony krajów NATO w Brukseli w przyszłym tygodniu. 


Kaczyński namawiał do przekazania Patriotów 

Decyzja amerykańskiej administracji może zaskakiwać, bo jeszcze kilka miesięcy temu była nie do pomyślenia. Jednym z pierwszych polityków w Polsce, który wysunął pomysł rozlokowania rakiet Patriot na Ukrainie, był pod koniec 2022 roku Jarosław Kaczyński - wtedy, gdy rozgorzał polityczny spór o zaangażowanie Niemców w ochronę wschodniej flanki NATO. Prezes PiS postulował, by niemiecki system został wysłany do naszego wschodniego sąsiada, za co mocno oberwał od ówczesnej opozycji.

- Rozwiązanie polegające na wysłaniu niemieckich rakiet Patriot na Ukrainę jest najbardziej optymalnym i rozsądnym rozwiązaniem. Z zadowoleniem przyjąłem wiadomość, że nasi partnerzy z NATO - USA oraz Niemcy, również podzielają to zdanie. To jest ważna decyzja, dająca szanse Ukrainie na jeszcze bardziej skuteczną obronę przeciwlotniczą. Rakiety strącane nad Ukrainą, to również większa gwarancja bezpieczeństwa dla nas i całej wschodniej flanki NATO - mówił w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Kaczyński w wywiadzie ze stycznia 2023 roku. Fot. Baterie Patriot 

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj236 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka