Pusty portfel. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Pusty portfel. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Zwolnienia grupowe w znanej firmie pożyczkowej. Ogrom pracowników na bruk

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 85
Jedna z największych firm pożyczkowych zwolni jedną szóstą pracowników. Ale to nie jedyne miejsce, z którego wyrzuca się ludzi na bruk. Praktycznie nie ma już dnia bez zwolnień grupowych w Polsce.

Provident zwolni 200 osób w ramach zwolnień grupowych

Provident jest obecny na polskim rynku finansowym od 1997 r. Właśnie wydał komunikat w którym informuje: rozpoczęliśmy procedurę zwolnień grupowych". Pracę straci ponad 200 osób z 1200 wszystkich zatrudnionych. Zwolnieni pracownicy są na okresie wypowiedzenia, a część osób przed zwolnieniem została oddelegowana na postojowe. Firma potwierdziła, że mają miejsce grupowe zwolnienia jednocześnie wyjaśniając, że „decyzje były trudne, ale konieczne, by zwiększyć efektywność".

– Dostosowujemy firmę i wdrażamy działania realizujące strategię. W związku z tym zarząd Provident Polska podjął decyzję o wprowadzeniu zmian strukturalnych Zwolnieni pracownicy są objęci wszystkimi wymaganymi przez prawo i etykę działania świadczeniami. Zwolnienia są elementem szerszej strategii międzynarodowej grupy finansowej IPF, do której należy Provident – wyjaśnia Karolina Łuczak, dyrektorka biura prasowego i komunikacji wewnętrznej firmy Provident.


Likwidacji ulega fabryka SFC-Solutions w Piotrkowie Trybunalskim

Zwolnienia i likwidacja dużej firmy trwają również w Piotrkowie Trybunalskim, którym i bez tego trudno jest o dobrą pracę. Likwidacji ulega fabryka SFC-Solutions, która produkuje uszczelki samochodowe dla najważniejszych marek na świecie. W mieście działa od 28 lat. Zwolnienia grupowe dotkną 179 pracowników. Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie otrzymał już oficjalne dokumenty w tej sprawie. W zgłoszeniu czytamy, że przyczyną zwolnień grupowych jest podjęta przez zarząd SFC PIO decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności w zakładzie produkcyjnym w Piotrkowie Trybunalskim. 

„Zamiarem grupowego zwolnienia (wypowiedzenia umów o pracę lub wypowiedzenia zmieniające w zakresie warunków pracy i płacy) objętych jest 179 pracowników zatrudnionych w następujących grupach zawodowych: dział Jakości – 11 osób, dział Logistyki – 6 osób, magazyn – 6 osób, dział Utrzymania Ruchu – 9 osób, dział Inżynieringu- 9 osób, dział Produkcji – 132 osoby, dział BHP i Ochrony Środowiska – 2 osoby, dział Finanse/Kontroling – 2 osoby oraz dział Personalny – 2 osoby. Zwolnienia w grupowe zostaną przeprowadzone w okresie od dnia 24 czerwca 2024r do dnia 30 września 2024 r.”.


W czerwcu pracę stracą ludzie z Affinity RV Sp. z o.o. z siedzibą w Ozorkowie

Także w czerwcu pracę straci kolejna grupa pracowników Affinity RV Sp. z o.o. z siedzibą w Ozorkowie. Firma zgłosiła Powiatowemu Urzędowi Pracy w Zgierzu zamiar zwolnienia 18 osób. Powodem redukcji etatów jest pogarszająca się sytuacja sprzedażowa przedsiębiorstwa oraz spadek liczby zamówień. Zakład produkujący kamperóy zmuszony jest dostosować poziom zatrudnienia do aktualnych potrzeb rynkowych.

– Firma zgłosiła zamiar zwolnienia 18 osób. Przyczyną zwolnienia grupowego jest trudna sytuacja sprzedażowa oraz spadek zamówień. Zwolnienie będzie zrealizowane w czerwcu – tłumaczy Marta Pietrak-Kędzierawska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zgierzu.

W obliczu zwolnień grupowych, urząd pracy podjął działania mające na celu wsparcie zwalnianych pracowników. Wystąpiono do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe środki, które zostaną przeznaczone na pomoc osobom tracącym zatrudnienie. Wsparcie ma ułatwić im znalezienie nowej pracy i utrzymanie się na rynku pracy.

Urząd pracy nawiązał również kontakt z przedstawicielami innych firm, które mogłyby zatrudnić zwolnionych pracowników. Planowane są także spotkania informacyjne, mające na celu pomoc w dopełnieniu formalności i skutecznym poszukiwaniu nowego zatrudnienia.

Ten rok pod względem zwolnień grupowych jest wyjątkowy, a skalę zjawiska jest tak duża, że widać ją nawet w oficjalnych danych i statystykach.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Pusty portfel. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj85 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka