Marek Sawicki w Radiu Zet. Screen: YT/Radio Zet
Marek Sawicki w Radiu Zet. Screen: YT/Radio Zet

Marek Sawicki uderza w koalicję. „Mamy do czynienia z sabotażem gospodarczym”

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
Marek Sawicki (PSL-TD) w piątek rano był gościem Radia Zet. W programie Bogdana Rymanowskiego wyjaśnił, dlaczego wczoraj tak ostro z mównicy sejmowej zrugał swoich partyjnych koalicjantów. Po wystąpieniu wiceministra z Lewicy Marek Sawicki z PSL w ostrych słowach zwrócił się w kierunku ław sejmowych: „weźcie się do roboty”. W piątek rano Sawicki mówił naprawdę ostro: „W polskich spółkach energetycznych mamy do czynienia z sabotażem gospodarczym”.

Sawicki krytykuje rząd: Weźcie się do roboty

Sprawa zaczęła się w czwartek, gdy Jacek Czerniak, wiceminister rolnictwa z Lewicy, mówił w Sejmie o rządowych projektach związanych z prawem energetycznym i odnawialnymi źródłami energii.

Po jego wystąpieniu na sejmową mównicę wszedł wyraźnie rozzłoszczony Marek Sawicki, marszałek senior Sejmu, były minister rolnictwa, polityk PSL-TD. I bez owijania w bawełnę zaatakował... koalicyjny rząd Donalda Tuska.

— Z przykrością stwierdzam, że nic nie rozumiecie, jeżeli chodzi o biogazownie rolnicze. One nie potrzebują ustaw, tylko decyzji, przeznaczenia części KPO. Zaraz zagraniczna konkurencja będzie wypracowywać swoje interesy, a Orlen będzie bankrutem. Skończcie z szykowaniem ustaw, które są do niczego niepotrzebne. Weźcie się do roboty i zacznijcie inwestować! — nawoływał Sawicki z mównicy sejmowej.

Sawicki wprost wskazał na zagraniczne podmioty, które dobrze zarobią na polskiej biomasie.


Czarzasty punktuje Sawickiego. Błyskawiczna riposta polityka PSL

Na reprymendę Sawickiego błyskawicznie zareagował prowadzący obrady wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty, szef Nowej Lewicy: „Drogi Marku, nie byłbym sobą, gdybym ci nie przypomniał, że szefem tego resortu jest Czesław Siekierski i myślę, że mógłbyś go zapytać na swoim klubie o politykę w tej sprawie”.

Sawicki nie dał się zbić z pantałyku i ripostował: „Panie marszałku, o tej sprawie ze wszystkimi ministrami rozmawiam od co najmniej pół roku”.


Sawicki w Radiu Zet: Potrzebna jest większa decyzyjność

W piątek rano Marek Sawicki był gościem Bogdana Rymanowskiego w Radiu Zet. Polityk tłumaczył skąd tak ostry ton wobec współkoalicjantów.

– Biogazownie i kłótnia w Sejmie? Lubię pracę i skuteczność. Jestem wychowany w rodzinie rolniczej, zawsze tata powtarzał, że praca, rządzenie to decyzyjność. Złą decyzję zawsze można zmienić, ale jeśli jej nie ma, to zmienić się nie da – wyjaśniał.

Sawicki podkreślił: „Potrzebna jest większa decyzyjność. Z biogazowniami poszedłem do min. Nałęcz, do min. Siekierskiego mówiąc, że polskie rolnictwo możemy uczynić zeroemisyjnym, w krótkim czasie. Dziś mamy sytuację, w której dla biogazowni rolniczych małych nie potrzeba pozwoleń środowiskowych, na budowę, można budować z dnia na dzień. 14,5 tys. gospodarstw w Polsce produkuje 95 proc. produkcji mięsnej. Tylko 7 tys. biogazowni o średniej mocy, małych, włączonych do wspólnoty energetycznej, dają nam energię elektryczną w ilości 21 terawatogodzin ciepła i 21 terawatogodzin energii elektrycznej”.

Marek Sawicki tłumaczył Bogdanowi Rymanowskiemu, że „Shell chce w Polsce inwestować, Total już wykupił Polską Grupę Biogazową, a mógł to kupić Orlen, czego nie zrobił. Saudi Aramco jest zainteresowane inwestycjami w polski biogaz”.

Sawicki: Chciałbym, żeby sprawdziły to służby

W tym momencie polityk PSL-TD uderzył naprawdę mocno:

Oczekuję reakcji premiera Tuska, ale i ministra Siemoniaka, bo uważam, że w polskich spółkach energetycznych mamy do czynienia z sabotażem gospodarczym na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej, na rzecz produkcji biometanu. Chciałbym, żeby sprawdziły to służby.


I dalej:

„Mam wrażenie, że projekty, które były przygotowywane w Orlenie, a było ich ponad 80, finału nie znalazły. Pytanie, czy nadal są na półkach Orlenu czy już zostały sprzedane konkurencji, jak wcześniej Polska Grupa Biogazowa została sprzedana Totalowi”.

Polityk dodał: „Każdy dba o własną gospodarkę, tylko my w dziwnym stopniu w Polsce nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć”.


Były minister rolnictwa skonkludował: „Uważam, że w polskich spółkach energetycznych mamy do czynienia z sabotażem gospodarczym. W ubiegłym tygodniu prosiłem szefa MSWiA o bezpośrednie spotkanie z szefem ABW w jego obecności. Zobaczymy. Czekam na to spotkanie”.

KW

Źródło zdjęcia: Marek Sawicki w Radiu Zet. Screen: YT/Radio Zet


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj70 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka