pxhere
pxhere

W Niemczech na każdym rogu, na świecie nieznany. Przysmak ma być hitem Euro 2024

Redakcja Redakcja Euro 2024 Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Rozpoczęły się piłkarskie mistrzostwa Europy w 2024 roku. Warto pamiętać, że tego typu impreza to nie tylko piłkarskie emocje, ale okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych i gastronomicznych w kraju, w którym odbywają się mecze. Przybliżamy naszym czytelnikom sylwetkę potrawy, która zapewne skradnie serca polskich kibiców.

Currywurst przysmakiem Euro 2024

Currywurst to najbardziej popularny niemiecki fastfood. Kojarzą go wszyscy mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych, ale wciąż nie zyskał popularności na świecie. Pewnie po tegorocznych mistrzostwach Europy się to zmieni.

Jest to podawana na gorąco grillowana, pieczona lub rzadziej gotowana kiełbaska wieprzowa posypana dużą ilością przyprawy curry i polana specjalnym sosem, którego bazą jest koncentrat pomidorowy. W niektórych miejscach można w ramach dodatku domówić frytki lub pieczone ziemniaki. Najczęściej dostaniemy do omawianej kiełbaski bułkę-kajzerkę.

Czasami Currywurst podawane jest ze zwykłym ketchupem. Takie kiełbaski często jedzone są na stojąco, z budek stojących po bokach dużych ulic. Taka przekąska jest zazwyczaj tania i kosztuje około 3-4 euro za porcję bez dodatków.


Euro 2024. W meczu otwarcia Niemcy zmierzą się ze Szkocją

O godzinie 21.03 francuski sędzia Clement Turpin rozpoczął w Monachium mecz inaugurujący 17. edycję piłkarskich mistrzostw Europy. Na Football Arena Munich rywalizują reprezentacje Niemiec i Szkocji.

Pierwszy gwizdek sędziego poprzedziła trwająca kilkanaście minut ceremonia otwarcia. Na głównej płycie stadionu, na którym swoje mecze na co dzień rozgrywa Bayern Monachium, wystąpiło kilkudziesięciu tancerzy, a także m.in. zaprezentowano flagi wszystkich krajów-uczestników.

Na boisku pojawiło się też trofeum, o które walczą uczestnicy. Wnieśli je byli niemieccy piłkarze Juergen Klinsmann i Bernd Dietz oraz wdowa po legendzie niemieckiej piłki nożnej Franzu Beckenbauerze - Heidi Beckenbauer. Klinsmann, Dietz i Beckenbauer byli kapitanami reprezentacji, które triumfowały w ME.

Niemcy - Szkocja to pierwsze z 51 spotkań turnieju, który będzie rozgrywany na 10 stadionach w 10 niemieckich miastach. Do grupy A trafiły także reprezentacje Szwajcarii i Węgier, które zmierzą się w sobotę w Kolonii.

Polska zagra w grupie D z Holandią w niedzielę, z Austrią 21 sierpnia i z Francją 25 sierpnia.

W turnieju biorą udział 24 drużyny podzielone na sześć grup po cztery. Po trzech kolejkach fazy grupowej do 1/8 finału trafią ekipy z pierwszych dwóch miejsc oraz cztery najlepsze z trzecich pozycji. Finał zaplanowano na 14 lipca w Berlinie. Tytułu bronią Włosi.MB

na zdjęciu: kibice jedzący Currywurst. Źródło: pxhere, CC0

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport