fot. X/Spot PiS
fot. X/Spot PiS

"Obrzydliwy rasistowski ściek". Burza o spot PiS z imigrantami i Tuskiem

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 304
Rano Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych spot, w którym krytykuje rząd Donalda Tuska za politykę migracyjną. Filmik opatrzono nagłówkiem "Czemu się nie uśmiechacie?" Sposób w jaki przedstawiono osoby o ciemnym kolorze skóry oburzył polityków, publicystów, a także obywateli, którzy piszą, że to rasizm i szczucie. Politycy partii Razem złożyli do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez PiS.

Szokujący spot PiS o imigrantach

Na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych PiS widać m.in. osoby o ciemnym kolorze skóry; ich oczy zasłonięto czarnymi paskami. Widzimy też sceny z m. in. z Białegostoku, Warszawy, Piotrkowa Trybunalskiego czy Białowieży ukazujących agresywnych mężczyzn. W spocie słychać także fragmenty wypowiedzi premiera Donalda Tuska, mówiącego że "Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego" oraz "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy musieli przyjmować migrantów z innych kierunków. W polskich domach będzie lepiej". Następnie słychać pytanie lektora: "Czemu się nie uśmiechacie?".Spot wywołał ostre reakcje. Pojawił się zarzut wobec PiS, że materiał może doprowadzić do ataków na tle rasistowskim.

"Obrzydliwy rasistowski ściek" - spot PiS wywołał burzę

"Pierwsza osoba, której się stanie przez ten rasizm krzywda, będzie opisana w zawiadomienia do Prokuratury na twórców i propagatorów tej treści" - napisał poseł Witold Zembaczyński z KO.


"Szerzenie nienawiści wobec przypadkowo sfotografowanych ludzi o innym kolorze skóry to goebbelsowska metoda budowania dla siebie poparcia. Perfidna, rasistowska propaganda PiS to zło w czystej postaci" - skomentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO.

"Szczucie czy organizowanie nagonki na uchodźców i migrantów nie jest ani chrześcijańskie, ani konserwatywne, ani rozsądne" - napisał w serwisie X Tomasz Terlikowski, dziennikarz i publicysta.

"Spot PiS zestawiający bandytów z przypadkowymi ludźmi bo mają taki sam kolor skóry to coś jakby ktoś skleił informacje o księdzu-pedofilu ze zdjęciami randomowych księży idących ulicą. Tylko wtedy byłby lament Mateckich tego Twittera, że szczucie i nagonka oraz chrystianofobia" - to opinia blogerki Kataryny.


Najmocniej zareagowali politycy partii Razem. "Nie będę podawała dalej spotu, który uważam za obrzydliwy rasistowski ściek. Mam też nadzieję, że nikt nie będzie się z PiS licytował teraz na to, kto jest większym rasistą" — stwierdziła senator partii Razem Anna Górska.

 "Spot PiSu to nie jest głos w dyskusji o polityce migracyjnej. To ordynarne, rasistowskie podburzanie do nienawiści przeciwko osobom o czarnym kolorze skóry. To nie tylko złe i nieodpowiedzialne, ale też zakazane przez polskie prawo" - komentował Adriuan Zandberg.

Razem składa zawiadomienie do prokuratury

Zandberg, Magdalena Biejat oraz poseł klubu Lewicy Maciej Konieczny zorganizowali w Sejmie konferencję, podczas której poinformowali, że partia Razem złoży we wtorek zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez PiS.
Chodzi o przestępstwo, o którym mowa w art. 256 par. 1 i 2 Kk, tj. nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych i rasowych oraz produkowanie i prezentowanie nagrań propagujących takie treści; a także w art. 257 Kk, a więc publiczne znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności etnicznej i rasowej.


- Nie ma i nie będzie naszej zgody na szerzenie nienawiści wobec osób o innym kolorze skóry i innej przynależności etnicznej. Prawo i Sprawiedliwość musi wreszcie odpowiedzieć za wpuszczanie do debaty publicznej tego rasistowskiego ścieku - podkreśliła Biejat.

- Chcę, żeby jasno wybrzmiało to w budynku polskiego parlamentu: w Polsce żyją, mieszkają, pracują i płacą podatki ludzie o różnym kolorze skóry, w tym także o takim kolorze, który nie podoba się Prawu i Sprawiedliwości - oświadczył lider partii Razem. - Chcę tym wszystkim ciężko pracującym ludziom powiedzieć dzisiaj z tego miejsca w Sejmie: szanowni państwo, jesteście tu w Polsce u siebie, nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej i żaden rasistowski debil tego nie zmieni - dodał Zandberg.

- Czemu się nie uśmiechamy? Pewnie dlatego, że cynicznie szczujecie państwo jednych ludzi na drugich, wypuszczając rasistowskie spoty — dodała Pola Matysiak.

Poseł Maciej Konieczny podkreślił, że - w jego ocenie - spot PiS nawołuje do nienawiści na tle rasowym i musi spotkać się nie tylko z odpowiednią polityczną, ale również z konsekwencjami prawnymi.

ja

Na zdjęciu kadr ze spotu PiS z imigrantami, fot. X/Spot PiS


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj304 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka