NatWest znika z Polski. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
NatWest znika z Polski. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Olbrzymi bank znika z polskiego rynku. Na bruk 1600 osób

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Reuters podał w środę, że brytyjski bank NatWest do końca 2025 roku zakończy swoją działalność w Polsce. Bank poinformował, że w związku z tym zwolni około 1600 polskich pracowników. Brytyjska instytucja zajmowała się w naszym kraju przestępczością finansową.

NatWest kończy w Polsce działalność. 1600 osób na bruk

Reuters podał w środę, że brytyjski bank NatWest do końca 2025 roku zakończy swoją działalność w Polsce. Bank poinformował, że w związku z tym zwolni około 1600 pracowników.

NatWest planuje konsolidację. Firma prowadzi projekty związane z tropieniem przestępczości finansowej. To one mają zostać w pełni przeniesione do dwóch pozostałych ośrodków NatWest w Wielkiej Brytanii i Indiach.


Bank zakończył projekt w Polsce. Dotyczył przestępstw finansowych 

Rzecznik banku przekazał, że cała kadra banku, licząca w Polsce 1600 pracowników, straci pracę, Wiadomo, że 45 proc. stanowisk zniknie na stałe, pozostałych 55 proc. zostanie przeniesionych do wskazanych wyżej państw. Tam powstaną równoważne miejsca pracy.

Decyzja została podjęta po zakończeniu konkretnego projektu dotyczącego przestępstw finansowych w Polsce – wyjaśnił rzecznik NatWest.

Dotyczył on weryfikacji tożsamości klientów oraz szczegółowej analizy ich wiarygodności finansowej i zgodności z przepisami. 

Polscy pracownicy zajmowali się również kwestiami technologii, finansów i ryzyka finansowego.

Dyrektor generalny NatWest, Paul Thwaite, powiedział w 2024 roku, że celem kierowanej przez niego instytucji finansowej jest stać się „prostszym i bardziej wydajnym bankiem”.


Sytuacja finansowa NatWest

NatWest przygotowuje się do ponownego pełnego przejścia na własność prywatną po raz pierwszy od kryzysu finansowego w 2008 roku. Proces wyhamował w związku z wyborami w Wielkiej Brytanii. Odbędą się one 4 lipca.

NatWest odnotował w lutym wzrost rocznego zysku o 20 proc. Brytyjski sektor bankowy skorzystał na wyższych zwrotach z kredytów, a to wynikało ze wzrostu stóp procentowych.

Bank powstał w 1968 roku w wyniku połączenia National Provincial Bank oraz Westminster Bank. W 2000 roku NatWest został nabyty za kwotę 21 mld funtów przez The Royal Bank of Scotland Group (właściciela The Royal Bank of Scotland), co było największym tego typu przejęciem w brytyjskiej historii.

W 2014 roku NatWest był trzecim pod względem liczby placówek bankiem w Wielkiej Brytanii.


KW

Źródło zdjęcia: NatWest znika z Polski. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo