fot. Canva
fot. Canva

Rewolucja w antykoncepcji. Wynaleziono specyfik hamujący produkcję plemników

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Nowy żel antykoncepcyjny dla mężczyzn, łączący dwa hormony: octan segesteronu i testosteron, hamuje produkcję plemników w nasieniu szybciej niż podobne, eksperymentalne, oparte na hormonach metody kontroli urodzeń u mężczyzn.

Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn

Jego wyniki zostały zaprezentowane podczas corocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego ENDO 2024 w Bostonie.

- Opracowanie bezpiecznej, wysoce skutecznej, niezawodnej i odwracalnej metody antykoncepcji dla mężczyzn jest potrzebą wciąż niezaspokojoną. Chociaż badania wykazały, że niektóre środki hormonalne mogą być skuteczne w tym zastosowaniu, to w większości z nich ograniczeniem jest powolny początek supresji spermatogenezy - zaznacza główna autorka badania dr Diana Blithe, szefowa Programu Rozwoju Antykoncepcji w Narodowym Instytucie Zdrowia (NIH)..

Żel hamuje produkcję plemników

Nowy środek wydaje się omijać te problemy. W jego badaniu klinicznym fazy 2b wzięło dział 222 mężczyzn, którzy stosowali żel raz dziennie, wcierając go sobie w okolicę łopatek. Specyfik zawierał 8 mg octanu segesteronu i 74 mg testosteronu. Octan segesteronu jest także składnikiem dopochwowych pierścieni antykoncepcyjnych. Badacze oceniali efektywność środka w hamowaniu produkcji nasienia, wykonując w regularnych odstępach pomiary liczby plemników. Za próg skuteczności antykoncepcji uznali 1 milion lub mniej plemników na 1 mililitr nasienia. Okazało się, że większość uczestników badania (86 proc.) osiągnęła tę liczbę w okolicach 15 tygodnia eksperymentu, choć już od 8 tygodnia zawartość plemników w nasieniu znacznie spadała. Jak podkreśla autorka badania, wcześniejsze testy dotyczące męskich hormonalnych środków antykoncepcyjnych podawanych w zastrzykach wykazały, że jakiekolwiek efekty zaczynały być widoczne po 9 tygodniach.

Dr Diana Blithe uważa, że krótszy czas potrzebny do osiągnięcia pożądanego rezultatu może  zwiększać atrakcyjność tego leku dla potencjalnych użytkowników. Badaczka tłumaczy, że podawanie samego testosteronu także zmniejsza produkcję nasienia, ale dzieje się to wolniej. Dodatek octanu segesteronu skraca ten czas, a do tego obniża dawkę testosteronu potrzebną do stłumienia spermatogenezy. Co ważne, w codziennym schemacie stosowania nowego żelu poziom męskich hormonów we krwi utrzymuje się w zakresie fizjologicznym, co pozwala na utrzymanie prawidłowych funkcji seksualnych i innych czynności zależnych od androgenów. W kolejnym etapie badań klinicznych żelu nadal potwierdzana będzie jego skuteczność, a do tego bezpieczeństwo stosowania, akceptowalność i odwracalność po zakończeniu leczenia.

Testy tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły się testy tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Nowa pigułka dla mężczyzn jest lekiem niezawierającym hormonów, w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet. Pigułka YCT-529 to lek zwany inhibitorem receptora kwasu retinowego alfa, który zapobiega wytwarzaniu plemników, poprzez blokowanie dostępu do witaminy A.

- Ostatnią innowacją w antykoncepcji była pigułka antykoncepcyjna dla kobiet i było to ponad 60 lat temu. Świat jest gotowy na męski środek antykoncepcyjny. Zespół badaczy świadomie zdecydował się na hamowanie szlaku sygnałowego witaminy A w jądrach, ponieważ wiele lat badań potwierdziło, że tak wywołaną niepłodność można łatwo odwrócić -  wyjaśniała Gunda Georg, profesor w College of Pharmacy na Uniwersytecie w Minnesocie, która opracowała pigułkę

Poprzednie badania, sprzed ponad 90 lat wykazały, że pozbawienie myszy, szczurów i małp witaminy A może powodować niepłodność. Eksperci z Your Choice Therapeutics twierdzą, że badania przedkliniczne wykazały, że YCT-529 jest w 99 proc. skuteczny i w 100 proc. odwracalny, bez skutków ubocznych. Obecnie 16 Brytyjczyków testuje pigułkę niezawierającą hormonów. Badanie fazy 1 prowadzone jest przez doświadczoną ekspercką firmę opracowującą leki.

Tomasz Wypych

Zdjęcie ilustracyjne, fot. canva

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości