Fot. CPK.gov
Fot. CPK.gov

Rząd wprowadzi duże zmiany w projekcie CPK. Klamka zapadła

Redakcja Redakcja Centralny Port Komunikacyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 111
Przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego rysuje się w zupełnie nowych barwach. Media donoszą, że już w nowym tygodniu rząd zaprezentuje koncepcję nowego lotniska oraz systemu transportowego w kraju. Nieoficjalnie wiadomo, że cały projekt będzie miał inną nazwę.

Media: Zmianie ulegnie komponent kolejowy

Media donoszą, że największe zmiany w projekcie będą dotyczyć komponentu kolejowego, a nie samego lotniska. "Rzeczpospolita" donosi , że ma postawić tylko na tzw. linię Y (łączącą Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław) i jej budowę oraz pewną „optymalizację”, jeśli chodzi o sam projekt lotniska. Cały projekt z dużym prawdopodobieństwem będzie mieć zmienioną nazwę.


Koalicjanci są sceptyczni

Sceptycznie do tych doniesień podchodzą jednak koalicyjni partnerzy KO, którzy są entuzjastycznie nastawieni do projektu.

- Na razie możemy tylko przypuszczać, jakie zmiany pojawią się w projekcie. Przez ostatnich siedem miesięcy nie odbyła się żadna dyskusja na temat przyszłości CPK na komisji infrastruktury (posiedzenia były przekładane na życzenie ministra Laska), nie odbyły się obiecywane audyty (na ten smutny serial z audytami warto już spuścić zasłonę milczenia). Najwyższa więc pora na konkrety. To, co w moim przekonaniu jest najważniejsze, to że nie można dopuścić do tego, by ten projekt, pod dotychczasową czy zmienioną nazwą, skupiał się tylko na największych aglomeracjach w Polsce. Polska to także miasta powiatowe, które też zasługują na rozwój i dostęp do szybkiej kolei, a to zapewniały planowane szprychy kolejowe - mówiła w rozmowie z "Rz" posłanka partii Razem Paulina Matysiak.

Powstaje inicjatywa "Tak dla CPK"

Tymczasem już w piątek 28 czerwca stowarzyszenie „Tak dla CPK” rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zobowiązującym władze publiczne do budowy lotniska CPK oraz systemu kolejowego wokół lotniska.

Miejscem inauguracji akcji ma być Giżycko na Mazurach. Dlaczego właśnie tam? System „piasty i szprych” jest korzystny dla tutejszych mieszkańców. Zakładał m.in. budowę linii kolejowej na Mazurach na trasie Ostrołęka – Łomża – Pisz – Giżycko. To miałaby być właśnie jedna z 12 planowanych „szprych”. Dwudziestego czerwca Rada Miasta Giżycko przyjęła zresztą stanowisko pozytywne w sprawie CPK.

O co chodzi w projekcie? - Chcemy zobowiązać rząd, by projekt CPK był realizowany w pierwotnym kształcie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z koniecznych modyfikacji związanych z opóźnieniem wygenerowanym przez rządzących w tym roku. Projekt ustawy zobowiązuje władze do tego, by lotnisko CPK powstało do końca 2030 roku. W podobnym czasie ma powstać kolej szybkich prędkości Warszawa – Łódź. A zakres pozostałych elementów programu powinien być zachowany, tylko co najwyżej przesunięty w czasie - mówił "Rz" wiceprezes stowarzyszenia „Tak dla CPK” Michał Czarnik.

MB

Fot. Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego. Źródło: cpk.gov

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj111 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka