Prezydent RP Andrzej Duda (L) i premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiang (P) podczas spotkania w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiang (P) podczas spotkania w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP w Chinach. Andrzej Duda z jasnym przekazem

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek podczas spotkania z premierem Chin Li Qiangiem, że zależy mu na tym, by współpraca gospodarcza między Polską a ChRL nie została zaburzona przez „wichry historyczne” i trudne dla Europy „sytuacje wojenne, które mają dzisiaj miejsce”.

Salon24.pl pisał w niedzielę, że chińska agencja Global Times opisuje, iż dzięki wizycie Dudy oba kraje mogą zacieśnić współpracę handlową i gospodarczą, w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku.

Duda: Relacje między Polską a Chinami opierają się na szacunku 

Duda podkreślił, że relacje między oboma państwami opierają się na szacunku oraz uznaniu i liczy, że pozostaną takie na zawsze.

Prezydent, który składa oficjalną wizytę w Chinach, spotkał się z premierem Li w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie. Podczas rozmowy przypomniał, że po objęciu urzędu prezydenta, w jedną z pierwszych wizyt zagranicznych udał się do ChRL.

– Rozpoczynam ostatni rok mojego urzędowania, ostatni rok drugiej kadencji prezydenckiej i cieszę się, że również ta podróż tutaj ma miejsce, bo dla mnie to jest element domknięcia procesu budowania współpracy pomiędzy naszymi państwami – oświadczył Duda.

Zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy 75. rocznicę ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Chinami. Jak ocenił, przez cały ten okres były one bardzo dobre.

– Niezależnie od wszystkich wydarzeń i wichrów, które wiały na świecie, różnych zmian - także i zmian ustrojowych, chociażby w Polsce - relacje polsko-chińskie opierały się zawsze na wzajemnym szacunku i wzajemnym uznaniu, co dla mnie jest bardzo ważne. Chciałbym, żeby zawsze takie pozostawały – powiedział Duda.


Prezydent RP: Polska jest państwem, gdzie spotykają się szlaki ze Wschodu na Zachód

Prezydent podkreślił też, że Polska jest państwem leżącym w miejscu, gdzie spotykają się szlaki ze Wschodu na Zachód. – Dzisiaj dla mnie ten właśnie element ma ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę wyzwania współczesnego świata, w szczególności te gospodarcze – dodał.

– Zależy mi ogromnie na tym, żeby wichry historyczne i wszystkie trudne dla nas w Europie sytuacje wojenne, które mają dzisiaj miejsce, aby one nie zaburzyły idei współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Chinami i uczestnictwa Polski w eksporcie chińskich produktów w kierunku Europy, ale także eksporcie polskich i europejskich produktów do Chin – oświadczył Duda.


Premier Li: Cały czas pogłębiamy nasze zaufanie

Premier Li oświadczył, że pomimo odległości geograficznej Chiny i Polska cieszą się przyjaźnią. – Już 75 lat temu ustanowiliśmy relacje dyplomatyczne i cały czas pogłębiamy nasze zaufanie, cieszymy się produktywną współpracą i mamy dobre relacje międzyludzkie – powiedział.

Przypomniał, że w 2016 roku Polska i Chiny ustanowiły partnerstwo strategiczne. Jak wskazał, w 2023 r. wymiana handlowa wyniosła 42 mld dolarów. – To dwukrotne zwiększenie w porównaniu do tego, co było osiem lat temu – zauważył Li.

– Chiny będą kierowały się strategicznymi wytycznymi naszego prezydenta w rozwijaniu relacji z Polską. Będziemy rozwijać naszą przyjaźń, zwiększać zaufanie polityczne, wzmacniać współpracę gospodarczą. Będziemy szukać też postępu w naszym strategicznym partnerstwie, by nasza współpraca przyniosła jeszcze więcej rezultatów – zapewnił premier Chin.

W poniedziałek po południu zaplanowano spotkanie prezydenta Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

KW

Źródło zdjęcia: Prezydent RP Andrzej Duda (L) i premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiang (P) podczas spotkania w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj56 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka