Fot. GOV
Fot. GOV

Tunel w Świnoujściu hitem wakacji. Fenomenalne statystyki za pierwszy weekend

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
W szczycie sezonu urlopowego tunelem łączącym wyspy Wolin i Uznam przejeżdża nawet pół miliona pojazdów miesięcznie. W pierwszy weekend tegorocznych wakacji do i ze Świnoujścia tunelem przejechały 42 tysiące pojazdów.

Tysiące aut przejechało na początek wakacji przez tunel w Świnoujściu

Prawie półtorakilometrowy tunel łączący wyspy Wolin i Uznam, na których leży Świnoujście, jest otwarty od roku. Przejechało nim już 4 553 790 pojazdów (stan na 25 czerwca). W miniony weekend 42 tysiące. Dokładne dane przekazał PAP urząd miasta, bo tunelem i towarzyszącą mu infrastrukturą zarządza Miasto Świnoujście.

„W piątek zarejestrowaliśmy 14498 pojazdów, w sobotę 13922, w niedzielę 13563” – powiedział Jarosław Jaz, rzecznik prezydenta Świnoujścia.

Władze nadbałtyckiego kurortu – analizując dane z ubiegłego roku - w lipcu spodziewają się największego napływu zmotoryzowanych turystów. „W lipcu ubiegłego roku tunelem przejechało 500 tysięcy pojazdów, w sierpniu 480 tysięcy” – dodał Jaz.


Z tunelu korzysta średnio 14 tys. pojazdów na dobę

Tunelem prowadzącym do centrum Świnoujścia i najpopularniejszej części plaży przejeżdża średnio 14 tys. pojazdów na dobę. W ciągu dnia – około tysiąc na godzinę. Zwykle przejazd odbywa się płynnie (w tunelu obowiązuje ograniczenie 50 km/h, prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości), ale zdarzają się również spowolnienia ruchu i zatory. Jak wyjaśnia rzecznik prezydenta Świnoujścia, duża „fala” pojazdów obserwowana jest zwykle po godz. 15, od strony wyspy Wolin, ponieważ jest to czas powrotów z pracy. A także gdy setki pojazdów zjeżdżają z pobliskiego terminala promowego obsługującego połączenia ze Skandynawią. Największy ruch turystyczny jest w weekendy.

Tunel w Świnoujściu został otwarty 30 czerwca 2023 r. Pomysł budowy stałej przeprawy na wyspę Uznam pojawił się kilkadziesiąt lat temu, ale został skonkretyzowany dopiero w 2007 r., zarezerwowaniem środków w budżecie państwa na tzw. studium wykonalności. W 2016 r. GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę, w 2019 r. ruszyły pierwsze prace, w 2021 r. – od marca do września trwało drążenie maszyną TMB (tunnel boring machine). Inwestycja kosztowała 913,8 mln zł, z czego 85 proc. stanowiły środki UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Miasto Świnoujście dołożyło 136,8 mln zł.

Przeprawa pod Świną zlokalizowana jest w ciągu DK93, ma długość ponad 3 km, ale sam jednojezdniowy tunel to 1,44 km. Przejazd trwa około 4 minuty. Maksymalne zagłębienie tunelu to 37,5 m pod powierzchnią terenu i 11 m pod dnem Świny. W tunelu jest ponad 140 kamer, a pod jezdnią tzw. galeria ewakuacyjna.

Przed otwarciem tunelu połączenie z wyspą Uznam umożliwiały dwie przeprawy promowe: Centrum i Karsibór. W sezonie urlopowym w kolejkach na prom trzeba było czekać nawet 4-5 godzin.

Wakacyjny wzrost natężenia ruchu na nadmorskich trasach

Wakacyjny wzrost natężenia ruchu na nadmorskich trasach, m.in. w kierunku Świnoujścia, potwierdzają również dane udostępnione przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Stacja pomiarowa zlokalizowana na S3 w pobliżu Goleniowa w minioną niedzielę zarejestrowała 46 790 pojazdów. Jak wyjaśnił PAP Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału GGKiA, w pozostałe dni drogą S3 między węzłami Goleniów Południe – Goleniów Północ przejeżdżało 44-45 tys. samochodów.

„Dane z lat ubiegłych wskazują, że w weekendy wakacyjne można się spodziewać w tym miejscu ponad 55 tys. pojazdów na dobę. Podczas gdy na przykład w styczniu tę drogę pokonuje 22 tys. pojazdów. Jak widać ruch S3 w wakacje wzrasta ponad dwukrotnie” – powiedział PAP Grzeszczuk. Analizując cały rok - ruch średniodobowy nie przekracza 30 tys. pojazdów.

Dwukrotne zwiększenie natężenia ruchu w wakacje obserwowane jest także na DK11, którą nad morze jadą m.in. mieszkańcy Wielkopolski. Zimą na kierunku Poznań – Koszalin GDDKiA rejestrowała ok. 6 tysięcy pojazdów na dobę, a latem nawet 12 tysięcy.

MB

Fot. Tunel w Świnoujściu. Źródło: Gov.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj33 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka