Fot. Canva
Fot. Canva

Za telefon i internet płacimy wysokie rachunki. Nie powinniśmy jednak narzekać

Redakcja Redakcja Telekomunikacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Narzekamy na wysokie rachunki za telefon i internet, tymczasem okazuje się, że usługi telekomunikacyjne w Polsce są jednymi z tańszych w Europie.

Rynek telekomunikacyjny a PKB 

Wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce wzrosła w 2023 r. o ok. 2,5 mld PLN w stosunku do 2022 r. i wyniosła 43,1 mld PLN. Najszybciej rozwijał się segment dostępu do internetu stacjonarnego (8 proc), a największym niezmiennie był segment telefonii ruchomej (15,3 mld, wzrost o 6,3 proc.). O ile tendencja wzrostu wartości rynku jest pozytywna, o tyle należy zauważyć, że tempo wzrostu jest niższe niż inflacja czy nominalny wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB). Oznacza to, że udział rynku telekomunikacyjnego w całym PKB cały czas maleje.


Jest praktycznie najtaniej, ale... 

Według raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Polska jest jednym z krajów o najniższych cenach usług telekomunikacyjnych w Europie. W przypadku dostępu do internetu stacjonarnego taniej jest tylko na Węgrzech, Łotwie i Słowacji. Natomiast w przypadku usług mobilnych koszty 1,6 proc. wynosi relacja (średniego) kosztu dostępu do internetu stacjonarnego do przeciętnego wynagrodzenia w Polsce 24,2 PLN wynosi średni miesięczny przychód z jednego użytkownika telefonii mobilnej w Polsce 43,1 mld PLN wyniosła wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2023 r. Gdy jednak spojrzy się na tę statystykę i porówna do przeciętnych zarobków, widać że usługi telekomunikacyjne w Polsce nie są aż tak tanie. Cena dostępu do internetu stacjonarnego (koszyk średni) to 1,6 proc. średniego wynagrodzenia, a koszt telefonii komórkowej to 0,5 proc. W najtańszej Irlandii jest to odpowiednio 0,6 proc. i 0,4 proc. W takim ujęciu Polska przesuwa się do środka stawki – zajmujemy 14. miejsce pod względem ceny dostępu stacjonarnego i 8. pod względem kosztów telefonii mobilnej. Należy przy tym podkreślić, że o ile w przypadku dostępu do internetu kraje „droższe” niż Polska są krajami porównywalnie lub mniej zamożnymi (z wyjątkiem Hiszpanii i Słowenii), o tyle w przypadku telefonii mobilnej Polska wyprzedza Szwecję, Finlandię czy Francję.

Względny spadek wartości rynku telekomunikacyjnego w Polsce to trend wieloletni, wpisujący się w zmiany zachodzące w całej Europie. W zamożniejszych gospodarkach waga gospodarcza telekomunikacji jest generalnie mniejsza. O ile ceny dostępu do internetu stacjonarnego, po zastosowaniu względnego pomiaru, okazują się nie być bardzo niskie na tle UE. o tyle przy takim samym podejściu wciąż bardzo korzystnie wypadają ceny telefonii mobilnej. To pokazuje, jak konkurencyjny jest polski rynek i jak dobrą ofertą mogą cieszyć się korzystający z niego obywatele.

Nie potrafimy żyć bez internetu 

Z badania „Internet w życiu Polaków” przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że ponad 80 proc. Polaków korzysta z Internetu, a blisko 90 proc. z nich sądzi, że dzięki dostępowi do sieci ich życie jest łatwiejsze. Internet jest szczególnie istotny dla mieszkańców terenów wiejskich oraz małych i średnich miast.

Dla dziewięciu z dziesięciu (89 proc.) Internet to po prostu „ułatwiacz” życia. Natomiast 53 proc. Polaków uważa, że Internet zdecydowanie ułatwia im życie. Dotyczy to przede wszystkim komunikacji z innymi ludźmi, usług bankowych, dostępu do najnowszych wiadomości oraz edukacji. Blisko 70 proc. polskich internautów – jeśli to możliwe - wszystkie sprawy załatwia online. Co ciekawe – to osoby mieszkające na wsi i w miastach od 20 do 500 tysięcy mieszkańców nie wyobrażają sobie dnia bez Internetu. Tylko co piąty internauta (20%) wykorzystuje Internet wyłącznie w celach służbowych. A jak wynika z Badania Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów, 81,8 proc. Polaków korzysta ze smartfona.

Tomasz Wypych

Fot. Canva 

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie