Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski. Fot. X/Donald Tusk
Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski. Fot. X/Donald Tusk

Zełenski dziś w Warszawie. Cel wizyty jest znany

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 173
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybędzie w poniedziałek (8 lipca) z wizytą do Polski. Spotka się z kolejno z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem RP Andrzejem Dudą. Głównym cele wizyty jest podpisanie porozumienia o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Wizyta Zełenskiego w Polsce. Tusk: Na nas możesz zawsze liczyć 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów potwierdziła, że  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o godz. 13.10 spotka się z premierem Donaldem Tuskiem, o godz. 14 - z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Wytrwałość i odwaga. Te słowa najlepiej oddają postawę @ZelenskyyU w boju o bezpieczną Ukrainę i bezpieczną Europę. W tej walce zawsze możesz na nas liczyć" - napisał na X premier RP Donald Tusk.

Na poniedziałek zapowiedziana jest wizyty prezydenta Ukraina Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Portal "Fakt" ustalił, że ten najpierw spotka się premierem Donaldem Tuskiem w Kancelarii Premiera. To właśnie na tym spotkaniu ma zostać podpisane porozumienie o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Polską a Ukrainą. 

Po spotkaniu z Tuskiem, około godziny 14, Zełenski uda się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Szczegóły tego spotkania nie są znane. 

"Fakt" nieoficjalnie podaje, że Zełenski prosto z Warszawy uda się do Waszyngtonu. We wtorek w stolicy USA rozpoczyna się szczyt NATO. 


Porozumienie dotyczące bezpieczeństwa 

O wizycie Zełenskiego w kontekście podpisania porozumienia o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, premier Tusk mówił już pod koniec czerwca. Dopytywany o tę kwestię powiedział, że jest ona praktycznie dopięta na ostatni guzik. – Musimy jedynie wyważyć wspólnie z ministrem obrony narodowej bardzo dokładnie, jak możemy dalej pomagać Ukrainie. Ale w żaden sposób nie chcemy i nie możemy osłabić możliwości obronnych Polski. Tutaj jest do dogadania jeszcze kilka szczegółów – wyjaśnił. 

Również szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski pytany był o wizytę Zełenskiego w Warszawie. – Podpiszemy deklarację w formule G7 o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział w Radiu ZET.

Jubileuszowy szczyt NATO 

Jubileuszowy szczyt NATO w Waszyngtonie w 75. rocznicę powstania Sojuszu odbędzie się w dniach 9-11 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy wszystkich 32 państwo sojuszniczych oraz szereg przywódców z państw zaprzyjaźnionych. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda, wraz z nim w polskiej delegacji będą również wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef MSZ Radosław Sikorski. Delegacja wraz z trójką liderów wyleci do Waszyngtonu w poniedziałek po południu.

Na szczycie przywódcy NATO omówią szeroki zakres problemów, z którymi boryka się Sojusz i zapewnią, że NATO pozostanie gotowe do reagowania na każde wyzwanie. "Na szczycie w Waszyngtonie po raz kolejny zademonstrujemy jedność i siłę NATO, wspierając Ukrainę i dbając o bezpieczeństwo wszystkich naszych ludzi i wartości" - powiedział wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W piątek Stoltenberg zapowiedział, że na szczycie przewidywane jest m.in. ogłoszenie kluczowego pakietu wsparcia dla Ukrainy, w tym pomocy w zakresie szkoleń, wsparcia finansowego i wojskowego.

MP/KW

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski. Fot. X/Donald Tusk

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj173 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka