Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak

Polacy chcą rozliczenia PiS. Ponad połowa za odebraniem dotacji dla partii

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 210
Prawie trzy piąte uczestników sondażu dla portalu "Rzeczpospolitej" odpowiedziało się za odebraniem PiS subwencji, jeżeli potwierdzi się, że SP wykorzystywała pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości do finansowania kampanii wyborczej.

PiS powinno stracić subwencję z budżetu 

"Czy Pani/Pana zdaniem PiS powinien stracić subwencję z budżetu, jeśli Suwerenna Polska korzystała ze środków z Funduszu Sprawiedliwości do finansowania kampanii wyborczej?" – brzmiało pytanie zadane uczestnikom badania zleconego przez portal pracowni SW Research.

Twierdząco odpowiedziało 58,1 proc. ankietowanych, przeciw odebraniu subwencji było 14,7 proc., a 27,1 proc. pytanych nie miało zdania.

Portal przypomniał, że PKW może odrzucić sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego m.in. w przypadku finansowania komitetu ze źródeł prawnie niedopuszczalnych lub wydatkowania środków, które nie mają potwierdzenia w dokumentacji finansowej komitetu.


W grę wchodzę ogromne pieniądze 

W momencie, gdy Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) potwierdzi podejrzenia o nielegalnym finansowaniu kampanii wyborczej z Funduszu Sprawiedliwości przez polityków Suwerennej Polski, komitet wyborczy PiS może stracić do 75 proc. subwencji z budżetu państwa.

Byłaby to druzgocąca informacja dla partii Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ obecnie PiS otrzymuje obecnie subwencję z budżetu państwa w wysokości 25,9 mln zł rocznie.

Śledztwo ws. Funduszu Sprawiedliwości 

Śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Prokuratura Krajowa. Postawiła zarzuty dziesięciu osobom, z których trzy trafiły do aresztu. Podejrzani to m.in. beneficjent funduszu, a także byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości zajmujący się funduszem, którego głównym celem jest pomoc ofiarom przestępstw.

Postępowanie PK toczy się m.in. w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników MS, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z FS.

W ocenie prokuratury udzielali oni - działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych - w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami FS, czym działali na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa oraz interesu prywatnego, co spowodowało ograniczenie dostępności środków pochodzących z funduszu uprawnionym podmiotom. 

MP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj210 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka