Finisz ewakuacji z Izraela i Iranu. MSZ podsumowało akcję

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 37
Ministerstwo Spraw Zagranicznych kontynuuje szeroko zakrojoną akcję ewakuacyjną Polaków z regionu ogarniętego konfliktem izraelsko-irańskim. W czwartek planowany jest kolejny rządowy lot z Ammanu, który przywiezie do Polski 65 obywateli, a wcześniej do kraju wróciła już grupa 154 osób, w tym 130 Polaków. Zorganizowano również ewakuację z Iranu – grupa obywateli polskich, w tym pracownicy ambasady w Teheranie, opuściła już kraj drogą lądową i przez Azerbejdżan dotarła do Baku, skąd ma odlecieć do Polski. To przegląd najważniejszych wydarzeń dnia.

Drugi lot z Jordanii. 65 Polaków wraca do kraju

Wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys poinformowała, że czwartek będzie kolejnym dniem ewakuacji. Samolot wojskowy wystartuje z Ammanu i przetransportuje do Polski 65 obywateli RP. Jak podkreśliła, decyzja o drugim locie zapadła ze względu na to, że część osób nie była w stanie podołać trudnej, długiej trasie lądowej przez Egipt – dlatego zdecydowano o alternatywnej trasie przez Jordanię. – To będzie 65 osób i tym razem to będą tylko obywatele polscy – zaznaczyła Mościcka-Dendys.

Wcześniej, w środę rano, na lotnisku w Warszawie wylądował samolot z 154 ewakuowanymi, w tym 130 Polakami. Pozostali pasażerowie to obywatele Niemiec, Austrii, Francji i Ukrainy, którzy dołączyli do konwoju ewakuacyjnego organizowanego przez Polskę. Szef MSZ Radosław Sikorski zaapelował do Polaków, by nie podróżowali w rejony objęte konfliktem, a resort nie wyklucza organizacji jeszcze jednego lotu ewakuacyjnego, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Pożar bloku w Rzeszowie. Ofiara śmiertelna 

W środowy wieczór doszło do pożaru w 12-kondygnacyjnym bloku przy ul. Popiełuszki w Rzeszowie. Ewakuowano około 250 osób, osiem trafiło do szpitala – w tym troje dzieci. Niestety, 14-letnia dziewczynka zmarła mimo natychmiastowej resuscytacji.

– Skala tragedii była duża, działania prowadzone były w warunkach zerowej widoczności – poinformował st. bryg. Grzegorz Wójcicki z PSP.

W akcji brały udział 24 zastępy straży pożarnej i 12 zespołów ratownictwa medycznego. Część mieszkańców trafiła do Domu Kombatanta. MOPS udostępnia także mieszkania interwencyjne. Policja zabezpiecza mienie i czeka na opinię biegłego z zakresu pożarnictwa. 


Papież do Polaków w uroczystość Bożego Ciała

Dziś obchodzimy święto Bożego Ciała. Podczas audiencji generalnej papież Leon XIV zwrócił się do wiernych z Polski, nawiązując do obchodów.

- Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. W Waszej Ojczyźnie świętujecie Uroczystość Bożego Ciała – gromadząc się licznie na Eucharystii i uczestnicząc w procesjach na ulicach miast i wiosek. Organizujecie też koncerty uwielbienia, jak „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie. Niech te spotkania ożywiają wasze świadectwo miłości do Chrystusa i całkowitą otwartość na Ewangelię. Z serca Wam błogosławię - powiedział. 

TSUE: Polska narusza prawo UE zakazem reklamy aptek

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że polski zakaz reklamowania aptek i ich działalności narusza prawo unijne. Skarga została złożona przez Komisję Europejską w 2024 roku.

TSUE orzekł, że zakaz jest niezgodny z dyrektywą o handlu elektronicznym, ogranicza swobodę przedsiębiorczości i świadczenia usług. 


Eksplozja rakiety SpaceX. Starship znów zawiódł

Podczas testów w Teksasie eksplodowała kolejna wersja rakiety Starship należącej do SpaceX Elona Muska. Do wybuchu doszło w środę o godz. 23 czasu lokalnego. Nikt nie ucierpiał.

– Rakieta doświadczyła poważnej anomalii – poinformowano w komunikacie. To już kolejna awaria Starshipa – poprzednie miały miejsce w styczniu, marcu i maju. Rakieta mierzy ponad 120 metrów i ma wynosić na orbitę największe ładunki w historii.  


Fot. Skutki ataku rakietowego Iranu na Izrael w Holon/PAP/EPA 

Red. 



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj37 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (37)

Inne tematy w dziale Polityka