Bitomaty to nowoczesne urządzenia służące do zakupu i sprzedaży kryptowalut. Dla wielu użytkowników stanowią one jeden z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych sposobów handlu aktywami cyfrowymi, w tym bitcoinem. Bardzo ciekawa jest również technologia, dzięki której ich działanie jest w ogóle możliwe: blockchain, QR, szyfrowanie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co przesądziło o sukcesie tych urządzeń, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.
- Czym są bitomaty?
- W jaki sposób sprzedawać kryptowaluty?
- Jak działa bitomat: przegląd technologii
- Czy bitomaty są bezpieczne?
- Zalety bitomatów i wady korzystania
Znajdziesz tu również szczegółowe wyjaśnienie, czym są bitomaty, czy warto sprzedawać kryptowaluty z ich użyciem oraz na jaki adres portfela należy wpłacać środki, aby można było bez problemu odebrać gotówkę.
Czym są bitomaty?
Najprostszą definicją bitomatów są "bankomaty" wykorzystywane do bitcoina i kryptowalut. Dzięki nim każdy użytkownik może łatwo kupić lub sprzedać cyfrowe aktywa podczas codziennych zakupów czy spaceru po mieście. W Polsce działają setki tych urządzeń i można je znaleźć zarówno w małych, średnich, jak i dużych miastach. Najstarszym operatorem bankomatów kryptowalut w Polsce i największa w europie jest marka Bitomat, która posiada ATMy w większości miast EU. Zaletą bitomatu jest to, że nie wymaga posiadania konta bankowego. Podczas sprzedaży swoich środków klient otrzymuje gotówkę, natomiast przy zakupie wybrane środki trafiają do cyfrowego portfela.
Równie interesujące są technologie, bez których działanie bitomatów byłoby niemożliwe. Warto zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do wspomnianych tradycyjnych bankomatów, bitomaty nie wymagają od użytkownika podawania wszystkich danych osobowych. Dzięki temu na realizację transakcji z ich wykorzystaniem decydują się również osoby ceniące sobie anonimowość, wolność finansową oraz ideę decentralizacji.
W jaki sposób sprzedawać kryptowaluty?
Starannie przemyślany interfejs graficzny bitomatów pozwala przeprowadzić transakcje każdemu użytkownikowi, niezależnie od tego, czy wcześniej korzystał z giełdy online lub jest ekspertem od bitcoina. Cały proces jest prosty i intuicyjny. Użytkownik jest prowadzony krok po kroku przez wszystkie etapy niezbędne do przeprowadzenia transakcji, co znacząco zmniejsza ryzyko pomyłek i pozwala przeprowadzić transakcję w komfortowych warunkach.
Jak w takim razie można wymienić na gotówkę zakupione aktywa cyfrowe lub kupić za pieniądze takie kryptowaluty jak BTC, ETH, LTC, stablecoiny (USDT i USDC) i inne? Pierwszym krokiem jest skorzystanie z nowoczesnej mapy bitomatów. Jej największą zaletą jest to, że w czasie rzeczywistym dostarcza użytkownikom informacje o aktualnym stanie środków. Nie ma więc ryzyka, że ktoś zainteresowany transakcją realizowaną za pomocą gotówki straci niepotrzebnie czas ze względu na brak środków w urządzeniu. Następny krok nieco się różni, w zależności od tego, czy bitomat ma wypłacić użytkownikowi pieniądze podczas sprzedaży kryptowaluty, czy też wysłać bitcoina lub kryptowaluty na podany adres portfela:
- Zakup kryptowaluty za waluty fiat - należy umieścić przeliczoną gotówkę we wskazanym otworze i zeskanować adres QR swojego portfela. Ten najlepiej założyć sobie z wyprzedzeniem. Na koniec pozostaje jedynie potwierdzić transakcję, aby waluty cyfrowe trafiły do klienta.
- Sprzedaż bitcoina / kryptowalut w bitomacie - na urządzeniu należy wyświetlić kod QR portfela, na który powinny trafić sprzedawane aktywa. Trzeba więc je przelać z własnego portfela i poczekać na potwierdzenie, po czym można odebrać gotówkę.
Jak działa bitomat: przegląd technologii
Działanie bitomatów opiera się na kilku kluczowych technologiach, które umożliwiają szybką, bezpieczną i intuicyjną obsługę urządzenia. Najważniejsze technologie pozwalające na działanie bitomatów to wspomniane już skanery kodów QR, integracja z blockchainami, dopracowane systemy szyfrowania i bezpieczeństwa oraz automatyczne rozpoznawanie błędów.
- Skanowanie QR - eliminuje konieczność ręcznego przepisywania adresów, więc nie ma ryzyka, że dojdzie do jakiegoś błędu.
- Integracja z blockchainami - żadne cyfrowe środki (BTC, kryptowaluty) nie są przechowywane w bitomacie. Urządzenia te jedynie pośredniczą w transferze wartości między tradycyjną gotówką a cyfrowymi portfelami.
- Szyfrowanie i bezpieczeństwo - dane przechowywane w urządzeniu są usuwane po 24 godzinach.
- Automatyczne wykrywanie błędów - w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, informacja automatycznie trafia do zespołu wsparcia technicznego, co przyspiesza wyjaśnienie problemu.
Czy bitomaty są bezpieczne?
Wybierając urządzenia od zaufanych dostawców, można być spokojnym o bezpieczeństwo. Urządzenia zebrane na internetowej mapie bitomatów oferują najniższe prowizje oraz respektują prawo do prywatności klientów. Warto również przypomnieć, że wszystkie transakcje na sieci blockchain można łatwo prześledzić, co eliminuje ryzyko nieprawidłowości lub opóźnień w realizacji i zapewnia pełną przejrzystość procesu.
Zalety bitomatów i wady korzystania
Podobnie jak internetowe giełdy kryptowalut czy kantory stacjonarne, pozwalają handlować aktywami. Wyróżniają się jednak tym, że można z nich korzystać z zachowaniem wysokiego stopnia prywatności. Transakcja realizowana na giełdzie online wymaga przejścia weryfikacji KYC i posiadania konta bankowego w celu zasilenia swojego rachunku. W przypadku kantorów krypto konieczne jest umawianie się na wizytę, co eliminuje możliwość spontanicznego skorzystania z usługi.
Wielu użytkowników ceni sobie wygodę, bezpieczeństwo i łatwość, z jaką mogą przeprowadzić wymianę gotówki w bitomacie. Dzięki mapie urządzeń każdy może błyskawicznie zlokalizować pobliskie urządzenia i sprawdzić, czy dysponują odpowiednią ilością gotówki. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie odpowiednie wdrożenie wspomnianych technologii. Warto więc samemu sprawdzić, jak przebiega transakcja w bitomacie, szczególnie że wszystkie centra handlowe mają je zazwyczaj na swoim terenie.