Kim jest Full-stack developer?

Redakcja Redakcja Technologie Obserwuj notkę 0
Full-stack developer odpowiada za tworzenie aplikacji webowych i skupia się zarówno na ich back-endowej, jak i front-endowej stronie. Sprawdź, czym jeszcze zajmuje się specjalista na tym stanowisku i jakie powinien posiadać kompetencje.
  • Full-stack developer łączy umiejętności front-end developera oraz back-end developera.
  • Jest on odpowiedzialny za zagadnienia związane zarówno z front-endową, jak i z back-endową stroną aplikacji webowych.
  • Do głównych zadań programisty full-stack należy m.in. projektowanie aplikacji webowych, ich testowanie i optymalizacja czy też tworzenie interfejsu użytkownika.
  • Full-stack developer powinien posiadać wiedzę oraz umiejętności szczególnie z zakresu języków kodowania i programowania, baz danych, protokołu HTTP czy samej architektury aplikacji webowych.

Stack technologiczny – co to?

Zanim przejdziemy do opisu samego stanowiska full-stack developera, przybliżymy samo pojęcie stacku (stosu) technologicznego. Nazywamy w ten sposób zestaw narzędzi i technologii, które zostały wykorzystane do stworzenia danego oprogramowania, aplikacji czy strony internetowej – np. systemów baz danych, frameworków, serwerów aplikacji czy systemów operacyjnych. Główny podział stosów skupia się na front-endzie oraz back-endzie. Rodzaj wykorzystanego stacku technologicznego ma wpływ m.in. na funkcjonalność danego produktu cyfrowego oraz realizację celów konkretnego projektu.

 Full-stack developer – kim jest?

Praca na stanowisku full-stack developera łączy w sobie zadania i kompetencje back-end developera oraz front-end developera. Programista full-stack pracuje zatem zarówno z front-endem, jak i z back-endem, a ponadto zajmuje się wdrażaniem kodu czy konfigurowaniem serwerów. Posiada on umiejętności z zakresu różnych języków i technologii, umożliwiające tworzenie witryn oraz aplikacji internetowych. Fullstack developer może poszukiwać zatrudnienia w przedsiębiorstwach związanych bezpośrednio z IT, a także w firmach przemysłowych, telekomunikacyjnych, finansowych czy tych specjalizujących się w doradztwie. Kariera zawodowa rozpoczyna się od pracy na stanowisku juniorskim – kolejne jej szczeble to mid/regular full-stack developer oraz senior full-stack developer.

 W przypadku full-stack developera i każdego innego programisty pracy najlepiej poszukiwać wśród ofert publikowanych w sieci – na popularnych portalach ogłoszeniowych typu theprotocol.it.

 Kluczowe obowiązki na stanowisku full-stack developera

Full-stack developer zajmuje się głównie tworzeniem oraz rozwijaniem aplikacji webowych czy projektowaniem i opracowywaniem interfejsu użytkownika. Do jego zadań należy ponadto optymalizacja tych aplikacji pod względem responsywności i wydajności, a także ich testowanie. Co więcej, programista full-stack wykonuje testy wytworzonego oprogramowania, aktualizuje je i wprowadza niezbędne zmiany. W codziennej pracy nie może on zapominać o współpracy z innymi specjalistami z zespołów projektowych.

 Full-stack developer – niezbędne umiejętności i kwalifikacje

Wśród kluczowych umiejętności, jakie powinien posiadać Full-stack developer wymienia się m.in. znajomość języków kodowania (HTML i CSS), języków programowania (np. Java), baz danych czy języków back-endowych. Przydatna jest ponadto wiedza z zakresu:

  • pracy z systemem kontroli wersji Git;
  • pracy z frameworkami (np. Spring, Angular czy React);
  • protokołu HTTP;
  • projektowania REST API;
  • środowiska Node.js i powiązanych narzędzi;
  • architektury aplikacji web.

Programista full-stack powinien być w stanie samodzielnie stworzyć aplikację od zera, wykorzystując popularne języki programowania.

Podsumowanie

Full-stack developer to specjalista łączący umiejętności back-end developera i front-end developera, odpowiedzialny m.in. za tworzenie aplikacji webowych, ich testowanie czy optymalizację. Kandydat ubiegający się o pracę na tym stanowisku powinien posiadać wiedzę oraz kompetencje w obszarze języków programowania i kodowania, protokołu http, pracy z frameworkami czy też z zakresu baz danych.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze