Miłosz Motyka, dotychczasowy wiceminister klimatu i środowiska, objął stanowisko ministra energii w nowo utworzonym resorcie. Premier Donald Tusk zapowiedział, że nowe ministerstwo będzie kluczowe dla zarządzania polską polityką energetyczną, zwłaszcza w kontekście transformacji i współpracy ze spółkami Skarbu Państwa. Kim jest nowy minister i jakie ma kompetencje?
Nowe ministerstwo, nowe zadania
Podczas środowej konferencji premier Donald Tusk ogłosił powołanie nowego Ministerstwa Energii, które przejmie obowiązki związane z energetyką od resortu klimatu i środowiska oraz ministerstwa przemysłu. Na jego czele stanie Miłosz Motyka, dotychczasowy podsekretarz stanu w MKiŚ odpowiedzialny za odnawialne źródła energii i elektroenergetykę.
– Gwarantuję pełną współpracę nowego Ministerstwa Energii z moimi dotychczasowymi partnerami oraz spółkami energetycznymi Skarbu Państwa – zaznaczył Donald Tusk, rekomendując Motykę na to stanowisko.
Inżynier środowiska z doświadczeniem politycznym
Miłosz Motyka urodził się w 1992 roku w Myślenicach. Ukończył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie na kierunku inżynierii środowiska. Zawodowo i społecznie od lat związany jest z tematyką ochrony klimatu, zielonej transformacji oraz polityką młodzieżową.
Od grudnia 2024 roku był wiceministrem klimatu i środowiska, odpowiadając za OZE i elektroenergetykę. Jest również radnym sejmiku województwa małopolskiego VII kadencji i wiceprzewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.
Rzecznik PSL i lider młodego pokolenia
Miłosz Motyka od 2019 roku pełni funkcję rzecznika prasowego Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także sekretarza Rady Naczelnej partii. W latach 2017–2023 był prezesem Forum Młodych Ludowców, aktywnie wspierając młode pokolenie w polityce i promując rozwój regionalny.
Jest również absolwentem Szkoły Liderów Politycznych, programu kształcącego młodych liderów społecznych i samorządowych.
W przestrzeni publicznej Motyka wyróżnia się jako jeden z najmłodszych, ale już doświadczonych polityków w rządzie. Zyskał pozytywne opinie za merytoryczne wystąpienia w mediach oraz działania promujące efektywność energetyczną i decentralizację energetyki.
Przed nim wyzwania związane z transformacją energetyczną
Nowe Ministerstwo Energii będzie miało do odegrania kluczową rolę w dalszej transformacji sektora energetycznego w Polsce, w tym w rozwoju OZE, inwestycjach w infrastrukturę oraz zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Motyka ma też współpracować z pełnomocnikiem rządu ds. infrastruktury energetycznej oraz ze wszystkimi państwowymi spółkami energetycznymi.
Więcej o rekonstrukcji rządu pisaliśmy w tym artykule. Znajdziecie tam szczegółowe informacje na temat zmian w Radzie Ministrów:
Red.
Nowy minister energii Miłosz Motyka, fot. PAP/Leszek Szymański
Inne tematy w dziale Polityka