F-35 dla Polski wystartowały z USA
Wieczorem 21 maja pojawiły się pierwsze relacje z wylotu polskich F-35 z USA. Nagrania i zdjęcia szybko zaczęły krążyć w mediach społecznościowych, wzbudzając duże zainteresowanie wśród pasjonatów lotnictwa oraz osób śledzących modernizację polskiej armii.
Start maszyn potwierdził m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - F-35 nadlatują! Bronimy Polskiego Nieba! Wkrótce widzimy się w Polsce…” - napisał szef MON na platformie X. Informację o przelocie potwierdził także sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk.
Polskie F-35 zatrzymały się na Azorach
Według relacji spotterów i osób śledzących loty wojskowe polskie myśliwce dotarły wczoraj do bazy Lajes na Azorach. Tam maszyny mają przejść krótki postój przed dalszym lotem do Polski. Jeśli nie pojawią się opóźnienia, pierwsze F-35 mają wylądować dziś w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku późnym popołudniem. To właśnie tam rozpoczną służbę pierwsze polskie samoloty piątej generacji.
Polska kupiła 32 myśliwce F-35
Zakup F-35 to jeden z największych programów modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych. Polska podpisała kontrakt na 32 myśliwce o wartości około 4,6 mld dolarów. W 2025 roku do kraju ma trafić 14 egzemplarzy, natomiast pełna realizacja dostaw planowana jest do 2029 roku. Samoloty mają stopniowo zastępować wysłużone poradzieckie konstrukcje i zwiększyć możliwości bojowe polskiego lotnictwa.
Umowę na zakup przez Polskę 32 myśliwców Lockheed Martin F-35 Lightning II podpisano 31 stycznia 2020 roku w Dęblinie. Dokument w imieniu polskiego rządu podpisał ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W ceremonii uczestniczyli także m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
F-35 są uznawane za jedne z najnowocześniejszych myśliwców świata. Maszyny piątej generacji wyróżniają się m.in. technologią stealth, zaawansowanymi systemami wykrywania zagrożeń oraz możliwością współdziałania z siłami NATO.
W pierwszym etapie polskie F-35 będą stacjonować w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie obecnie znajdują się także część polskich F-16. Docelowo nowoczesne myśliwce trafią również do 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego. To właśnie tam jeszcze niedawno służyły wycofane już samoloty Su-22. Obie bazy przeszły szeroko zakrojone modernizacje infrastruktury. Było to konieczne, ponieważ F-35 wymagają specjalistycznych systemów obsługi, zabezpieczeń oraz odpowiednio przygotowanego zaplecza technicznego.
Fot. Myśliwiec F-35/MON
Red.




Komentarze
Pokaż komentarze (10)