Spotkanie Beaty Szydło z Davidem Cameronem, fot.  PAP/Rafał Guz
Spotkanie Beaty Szydło z Davidem Cameronem, fot. PAP/Rafał Guz

Szydło i Cameron dyskutowali o sytuacji Polaków na Wyspach

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 4

Premier Szydło, przy okazji szczytu NATO w Warszawie, spotkała się z Davidem Cameronem. Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii.

Cameron o Polakch na Wyspach

Cameron w rozmowie z Szydło podczas szczytu NATO przyznał, że chciałby, "żeby proces występowania Wielkiej Brytanii z UE nie był pochopny i zanadto przyspieszony". Premier Wielkiej Brytanii chciałby, żeby jego kraj, był blisko struktur UE, był jak najbliżej niej. Premierzy wspólnie doszli do wniosku, że państwa członkowskie po Brexicie muszą przemyśleć przyszłość UE.

Rozmowa dotyczyła też m.in. sytuacji socjalnej Polaków mieszkających na Wyspach. Mówili także o rasistowskich atakach na Polaków w Wielkiej Brytanii.Doszło do nich po tym jak Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem.- David Cameron wyraził ubolewanie, że takie sytuacje miały miejsce. Przeprosił za nie. Ma nadzieję, że nie będą się powtarzały. Za tydzień ma mieć wystąpienie w tej sprawie. Szydło zasugerowała, aby szczegóły dalszej współpracy omówić na konsultacjach międzyrządowych jesienią tego roku.  Wcześniej Szydło ustaliła z Cameronem:, że prawa Polaków po Brexicie pozostaną bez zmian.

Premier Norwegii o Gazociągu Bałtyckim

Premier Szydło spotkała się też z premier Norwegii. Premier Szydło i premier Erna Solberg poruszyły kwestie związane z planami utworzenia gazociągu Baltic Pipe (Gazociagu Bałtyckiego). Do końca roku ma powstać plan powstania tego gazociągu, jeżeli chodzi o koszt i sprawy techniczne.

Gazociąg Bałtycki to magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześć, która miałaby połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a przez to również gazociągi transportujące gaz ziemny ze złóż norweskich. Polska spółka PGNiG posiada swoje koncesje na norweskim szelfie. Gazociąg Bałtycki jest wpisany na listę priorytetowych inwestycji energetycznych UE.

Szefowa polskiego rządu i norweska premier omówiły też kwestię Brexitu i wymieniły opinie na temat przyszłego kształtu UE. Solberg zwróciła uwagę, że filarem UE jest swobodna migracja ludzi. Norwegia, aby mieć dostęp do wspólnego rynku musiała umożliwić właśnie wolny przepływ ludzi.

O współpracy Polski i Włoch w UE

Premier Szydło rozmawiała też z premierem Włoch Matteo Renzim. Spotkanie dotyczyło m.in. współpracy obu państw w ramach UE. Premier zwróciła uwagę, że nie można dopuścić do podziałów w UE. Powiedziała, że trzeba dążyć do tego, żeby wszelkie sprawy dotyczące przyszłości wspólnoty były omawiane w gronie 27 państw.

O szczegółach rozmowy premier Szydło z premerami państw europejskich opowiadał rzecznik rządu Rafał Bochenek.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Aktualizacja:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka