Inauguracja programu "Mieszkanie plus". Kaczyński wbił pierwszą łopatę

Jarosław Kaczyński oraz inni uczestnicy inauguracji programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej, fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Jarosław Kaczyński oraz inni uczestnicy inauguracji programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej, fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Jarosław Kaczyński wraz z wicepremierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem zainaugurowali w Białej Podlaskiej program Mieszkanie plus. - Ktoś kto nie ma mieszkania i nie ma szans na mieszkanie, nie jest człowiekiem wolnym​ – mówił prezes PiS. 

Kaczyński wbił pierwszą łopatę

- Mieszkanie własne albo mieszkanie wynajęte, ale w sposób pewny i za niewielką cenę, to jest warunek normalnego życia, to jest coś co trzeba określić jako podstawowe prawo człowieka, to jest warunek założenia i dobrego funkcjonowania rodziny, przychodzenia na świat dzieci, to jest można powiedzieć warunek wolności - powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości, który jako pierwszy wbił łopatę pod nową inwestycję mieszkaniową.

Według niego ci, którzy mają ogromne kredyty mieszkaniowe, są "ograniczeni w swojej wolności, bo są zadłużeni". Lider PiS przypomniał, że założenia obecnego programu przygotowane zostały też w 2007 r., gdy był premierem, a ministrem budownictwa krótko Mirosław Barszcz. Obecnie Barszcz jest prezesem BGK Nieruchomości, spółki, która zarządza Funduszem Mieszkanie Plus.

źródło TVN24/x-news

Tanie mieszkania dla Polaków

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział, że program tanich mieszkań może zmienić życie naszego kraju "na wiele dekad przed nami" i podkreślił, że program ten jest dla niego "absolutnie kluczowy". Jego zdaniem, program taniego budownictwa mieszkaniowego jest "wielką, niedokończoną rewolucją", jeszcze od czasów Solidarności. 

Jak podkreślił, dzięki temu programowi Polaków będzie stać na mieszkania. - Właśnie poprzez budowę tanich mieszkań, mieszkań, które będą kosztowały za metr kwadratowy tyle, żeby potem ich cena wynajmu z możliwością dojścia do własności dawała odpowiednią perspektywę tym ludziom. Perspektywę, która ich skłoni do pozostania w kraju - powiedział, nawiązując do emigrantów, z których część wyjechała z powodu braku odpowiednich warunków lokalowych. Jak dodał, rząd PiS chce tym programem przełamać "niemożność stworzenia odpowiednich warunków dla życia dla możliwie najszerszych rzesz ludności".

Gonimy średnią unijną

Zdaniem ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka zapewnienie Polakom godnego mieszkania jest wyzwaniem cywilizacyjnym. Adamczyk podkreślił, że w Polsce średnio na tysiąc mieszkańców przypada 356 mieszkań, podczas gdy średnia europejska wynosi 435. 

- Ponad 50 proc. badanych Polaków uważa, że mieszkanie to jest największy problem i największe wyzwanie każdej polskiej rodziny. Ponad 70 proc. badanych uważa, że posiadanie mieszkania jest głównym elementem, który decyduje o dzietności - wskazał Adamczyk.

Przypomniał, że program daje szansę i dostęp do mieszkań ludziom o niższych niż średnie dochodach. Chodzi o tych, którzy nie mogli dostać mieszkań komunalnych z powodu zbyt wysokiego dochodu, a jednocześnie zbyt niskiego, aby móc uzyskać kredyt na zakup mieszkania.

Biała Podlaska na pierwszy ogień

W Białej Podlaskiej wybudowane zostaną trzy bloki, w których będzie 186 mieszkań na wynajem. Inwestycja ma kosztować ok. 20 mln zł; miasto wniosło do niej działkę o wartości ok. 3 mln zł. Bloki mają powstać w ciągu dwóch lat.

Przed uroczystością symbolicznego rozpoczęcia budowy, przedstawiciele BGK Nieruchomości podpisali z przedstawicielami trzech firm budowlanych umowy na wykonawstwo robót budowlanych w ramach programu Mieszkanie plus.

Wykonawcami budowy trzech bloków będą miejscowe firmy. Cały kontrakt spożytkują mieszkańcy Białej Podlaskiej - powiedział prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.

Narodowy Program Mieszkaniowy

Pod koniec września rząd przyjął uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego, który zakłada zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Częścią tego projektu jest Mieszkanie plus. Program ten przewiduje budowę tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności, gdzie średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kw., a w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania ma być to ok. 12 do 24 zł za metr kw.

Mieszkania mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Operacyjne prowadzenie inwestycji i zarządzanie powstałymi zasobami lokalowymi koordynować będzie Narodowy Operator Mieszkaniowy - obecnie pilotażowo funkcję tę pełni BGK Nieruchomości. Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.  

źródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka