Rakieta JASSM ER, którą zakupuje polski rząd.
Rakieta JASSM ER, którą zakupuje polski rząd.

Polska się zbroi. Kupujemy rakiety od Amerykanów

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 59

Blisko 940 mln złotych wyda rząd na rakiety JASSM Extended Range o zasięgu ok. 1000 km. Polska podpisała już umowę z USA na dostarczenie najnowocześniejszej broni rakietowej na świecie.

Kontrakt wojskowy Polska-USA

Pociski, które zakupuje MON, przeznaczone są do bombardowania celów naziemnych. Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) USA i Departament Stanu w listopadzie dały zielone światło na zawarcie kontraktu z Polską i dostarczenie broni.

Umowa z Amerykanami ma dotyczyć ok. 40 pocisków JASSM ER, 8 sztuk szkoleniowych i 2 symulatorów, potrzebnych do treningu dla żołnierzy. O zakupie rakiet poinformował w czasie prezentacji roku rządów PiS w połowie listopada Antoni Macierewicz. Będą one uzbrojeniem dla samolotów F-16. Producentem rakiet i myśliwców jest amerykański koncern Lockheed Martin.

JASSM ER - nowoczesna rakieta

Według ekspertów wojskowych, pociski JASSM Extender Range to bardzo skuteczna broń, którą można niszczyć wiele punktów pod różnym kątem. Dzięki wyposażeniu w kamerę, rakieta koryguje na kilka sekund przed uderzeniem tor lotu. - Nie mamy własnego systemu identyfikacji celów, nie mamy narzędzi do tego by, tłumacząc najprościej, widzieć na takie odległości. Nie mamy też przejrzystego systemu podejmowania decyzji o użyciu takiej broni. Żeby ta droga zabawka działała, musi być do niej dedykowany cały system - alarmuje Wojciech Łuczak, wiceprezes Agencji Lotniczej Altair i redaktor pism o tematyce wojskowej.

Poprzedni rząd w grudniu 2014 r. podpisał umowę na zakup 40 pocisków JASSM w podstawowej wersji o zasięgu do ok. 400 km. Kontrakt kosztował Polskę ok. 250 mln dolarów, a strona amerykańska informowała początkowo o 500 mln dolarów. Nowoczesne rakiety zakupiły również takie kraje jak Finlandia czy Australia. Dostawa do Polski ruszy w 2017 roku.

Źródło: PAP, money.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka