Uczestnicy biegu "Tropem Wilczym" w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Uczestnicy biegu "Tropem Wilczym" w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

W całej Polsce trwają uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

Redakcja Redakcja Patriotyzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 25

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", msze św., składanie kwiatów w miejscach pamięci, a także koncerty i historyczne wykłada. Polacy upamiętniają Żołnierzy Wyklętych. Święto Niezłomnych przypada 1 marca.

Bieg "Tropem Wilczym"

W całym kraju i poza granicami odbywał się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". W tym roku jego bohaterami byli żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego m.in. Józef Bandzo "Jastrząb" i jego dowódca Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

Do biegaczy zgromadzonych w warszawskim Parku Skaryszewskim, przemawiał szef MON Antoni Macierewicz. - Dzięki takim inicjatywom jak wasza, dzięki takiej determinacji, jaką wy wykazujecie, pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powróciła do polskich rodzin- powiedział Macierewicz. - To znakomity bieg, bo pokazuje zaangażowanie całej rodziny. Kształtuje także tężyznę fizyczną młodego pokolenia. Jest też działaniem społecznikowskim, radosnym, które wpisuje się w normalne życie rodziny - dodał minister obrony narodowej.

Biegi odbyły się też m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Opolu, Skwierzynie (Lubuskie) oraz Przecławiu (Zachodniopomorskie). Żołnierzy Wyklętych uczczono także poza granicami Polski m.in. na Litwie.

Uroczystości w Warszawie

Zbliżający się Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został uczczony na terenie całej Warszawy. W ciągu dnia złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą aresztowanie Witolda Pileckiego na Żoliborzu, przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Bemowie oraz przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na Służewie.

Po południu w Teatrze Oratorium na Pradze Płn. rozpoczęła się premiera spektaklu teatralnego poświęconego Danucie Siedzikównie "Ince" według scenariusza Lecha Sulimierskiego "Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona".

W kilku miejscach w Warszawie odbyły się również msze św. m.in. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie oraz w Kościele Matki Bożej Anielskiej w Radości. Wieczorem msze św. będą miały miejsce także m.in. w katedrze św. Michała i św. Floriana (Praga Pn.) oraz w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Pradze Płd.

Zaplanowano też koncerty m. in. "Żołnierzom Wyklętym - cześć i chwała" w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa na Kabatach, koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka "Podziemna Armia Powraca" w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, koncert Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy" w katedrze św. Michała i św. Floriana oraz w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie koncert z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych "Ziarna Pamięci".

Obchody w innych miastach


W Falenicy odbędzie się IV Marsz Historyczny Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych. W ramach obchodów zorganizowano także prelekcje historyczne i modlitwy, które odbędą się w dawnym Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Radości, byłym ośrodku śledczym NKWD i UB w Miedzeszynie oraz dawnej siedziba tajnego ośrodka śledczego MBP (Józefów-Michalin).

Żołnierze Niezłomni byli upamiętniani w całym kraju. W Gdańsku około dwóch tysięcy osób, w tym rekonstruktorzy odtwarzający działania różnych formacji Żołnierzy Wyklętych, wzięło udział w III Krajowej Defiladzie Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

W Krakowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą św. w Katedrze na Wawelu, następnie z Wawelu wyruszył marsz do Parku im. dra H. Jordana, gdzie odbyła się główna uroczystość. List do uczestników napisał prezydent Andrzej Duda.

List prezydenta Andrzeja Dudy

"Suwerenne państwo polskie zawsze pielęgnowało pamięć i oddawało cześć tym, którzy z narażeniem własnego życia stawali do boju o wolność rodaków" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości w Krakowie, odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego.

Jak wskazał prezydent, "od lat uroczyście świętujemy rocznicę utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego i wybuchu Powstania Warszawskiego". "A jednocześnie w świadomości społecznej coraz bardziej upowszechnia się wiedza o tym, że klęska hitlerowskiej III Rzeszy nie przyniosła nam prawdziwego wyzwolenia. Dlatego uwaga Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia, zwraca się także ku tym, którzy kontynuowali opór zbrojny i działalność konspiracyjną przeciw komunistycznemu reżimowi" – napisał prezydent.

Wieczorem w Auditorium Maximum UJ odbędzie się koncert "W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym" zorganizowany przez krakowski IPN we współpracy ze Stowarzyszeniem Passionart w związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas koncertu Fundacja Armii Krajowej z Londynu wręczy Nagrodę im. Danuty Siedzikówny "Inki". Jej tegorocznym laureatem została Fundacja "Wolność i demokracja" za realizowany od 2013 r. projekt biegowo-edukacyjny "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

Wydarzenia patriotyczne


W Zielonej Górze w intencji Żołnierzy Wyklętych odbyła się msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, przemarsz przed pomnik Żołnierzy Wyklętych, a także uroczystości na pl. mjr. Adama Lazarowicza.

Spotkanie z dziećmi Żołnierzy Wyklętych, w tym z Markiem Franczakiem - synem Józefa Franczaka ps. Lalek i Bożeną Przybyłowską - córką Jana Przybyłowskiego ps. Onufry zorganizowano w Płocku.

Na poniedziałek zaplanowano uroczystość patriotyczno-religijną w hołdzie patriotom polskim, ofiarom komunistycznego terroru więzionym w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej oraz inaugurację neonu znaku Polski Walczącej na fasadzie willi "Jasny Dom" na Włochach, która od 1945 r. była siedzibą Informacji Wojskowej.

28 lutego w Sejmie odbędzie się konferencja "Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych" pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Będzie jej towarzyszyć m.in. wystawa konkursowych prac szkolnych "Młodzi upamiętniają Bohaterów" i wręczenie nagród laureatom otwartego konkursu na plakat "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".

We wtorek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się prezentacja emitowanego przez Pocztę Polską znaczka "Ryngrafy Wyklętych" i filmu "Rakowiecka". Później w Kinokawiarni "Pałac Międzylesie" zaplanowano m.in. Wawerski Wieczór Historyczny "Żołnierze Wyklęci", odczyt i spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim im poświęcone. Wieczorem w Katedrze Polowej WP odbędzie się msza św. i Requiem Mozarta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Teatr Kamienica zaprezentuje Monodram "Inka" w reż. Mileny Tejkowskiej i wykonaniu Jagody Rall, a w Multikinie na Bemowie zaplanowano projekcję filmu Jerzego Zalewskiego "Historia Roja".

Główne uroczystości 1 marca


Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się 1 marca w Warszawie. W ramach obchodów zaplanowano m.in. apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz dzień otwarty w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym Areszcie Śledczym na Mokotowie.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

źródło PAP
ja

Zobacz także:

IPN przygotuje escape room poświęcony Żołnierzom Wyklętym

W Warszawie powstanie Panteon Żołnierzy Wyklętych


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo