Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
70 obserwujących 3829 notek 8625471 odsłon
Salon24 news, 5 czerwca 2017 r.

Policjanci przebrani za fotoreporterów wyłapują kiboli. Naruszenie standardów?

1259 33 0 A A A
Policjanci przebrani za fotoreporterów. Fot. niebiescy.pl
Policjanci przebrani za fotoreporterów. Fot. niebiescy.pl

Środowisko dziennikarskie nie kryje oburzenia nową metodą policji na stadionach. W czasie meczu ekstraklasy Ruch Chorzów - Górnik Łęczna, funkcjonariusze przebrani za fotoreporterów zatrzymali chuliganów, którzy wywołali burdy na stadionie. Policja nie widzi jednak problemu w tej sytuacji.

Wtargnięcie na murawę, rzucanie racami po trybunach, skopanie jednego z policjantów - to bilans piątkowego meczu piłkarskiego Lotto Ekstraklasa w Chorzowie. Nie tylko zachowanie agresywnych kibiców wzbudziło zażenowanie mediów. Oprócz policjantów na koniach, którzy neutralizowali zagrożenie ze strony chuliganów, pojawili się "przykrywkowcy" z kamizelkami "FOTO". W pewnym momencie wydawało się, że to fotoreporterzy ścigają krewkich pseudokibiców. Mecz w drugiej połowie przerwano na 23. minuty.

Zobacz zadymę podczas meczu ekstraklasy Ruch Chorzów - Górnik Łęczna


Źródło: Youtube


Policjanci zatrzymali 6 sprawców awantury, trwa ustalanie danych reszty, która zakłóciła mecz. Policja tłumaczy, że funkcjonariusze musieli być przebrani za fotoreporterów, ponieważ nagrywali chuligańskie wybryki na stadionie. Chorzowscy policjanci dodali również, że wszystko zostało uzgodnione z klubem gospodarzem spotkania.

Dziennikarze jednak nie kryją oburzenia i twierdzą, że teraz każdy fotoreporter będzie obawiał się o własne bezpieczeństwo podczas ligowych spotkań. - Przebranie się za "foto" jest totalnym łamaniem standardów, to jest dla nas bardzo niebezpieczne! - napisał na Twitterze Jakub Szymczuk, zawodowy i nagradzany fotograf, współpracujący m.in. z "Gościem Niedzielnym". Przeciwko metodom policji protestują śląscy dziennikarze, m.in. "Gazety Wyborczej" i "Dziennika Zachodniego".

- Stanowczo sprzeciwiamy się używaniu emblematów identyfikujących dziennikarzy do działań policyjnych. Policja dysponuje odblaskowymi kamizelkami z napisem "Policja" i nie ma żadnego powodu, by podczas działań na stadionie lub w każdym innym miejscu udawała dziennikarzy - oświadczyło stowarzyszenie dziennikarzy "Press Club Polska".

- Powiem wprost - przebieranie się policjantów za fotoreporterów i dziennikarzy to skandal. Winni tej przebieranki powinni zostać ukarani - stwierdził dziennikarz TVP Katowice, Tomasz Szymborski. Wojciech Mucha z "Gazety Polskiej" ostrzegał natomiast, że "underkower w kamizelkach źle się może skończyć".

Czy policja, często stosująca metody "przykrywkowe" nie tylko w przypadku spraw kryminalnych, ma prawo podawać się za dziennikarzy, by zapewnić bezpieczeństwo większości spokojnych kibiców? Czy fotoreporterzy mogą czuć się na stadionach zagrożeni?

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Poprawione.
  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.

Tematy w dziale Społeczeństwo