Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
72 obserwujących 4119 notek 9328410 odsłon
Salon24 news, 10 lipca 2017 r.

Wyłudził pół miliona na akcji charytatywnej. Wpłacił nawet Lewandowski

2208 65 0 A A A

Zdjęcie chorego Antosia, popularny hasztag "boję się ciemności", promocja od gwiazd i ogromne datki. Takim sposobem Michał Siniecki wyłudził pół miliona złotych, okłamując wszystkich, że zbiera na operację dziecka. Teraz zajmie się nim prokuratura.

Bez weryfikacji aukcja trafiła na portale zrzutka.pl i pomagam.pl. Wcześniej, rzekoma pomoc dla Antosia nie została pozytywnie rozpatrzona przez fundację "SięPomaga". "Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy zgłoszenie na siepomaga.pl. Po weryfikacji zostało ono odrzucone. I na dzień dzisiejszy... również byśmy je odrzucili. Według nas jest to oszustwo" - poinformowali organizatorzy akcji charytatywnych.

Przez kilka tygodni 23-latek w Warszawie rozkręcił biznes kosztem potrzebujących. Akcja promocyjna nabierała rozpędu, celebryci udostępniali zdjęcia na Facebooku i Instagramie z poparciem dla zbiórki. Jednym z nich był Krzysztof Ibisz. Gdy oszustwo wyszło na jaw, napisał: - Zbiórka #bojesieciemnosci niestety okazała się oszustwem. Również byłem w nią zaangażowany. Najgorsze jest to, że przez tę historię stracą naprawdę potrzebujący. Nie przestawajcie pomagać. Zło i dobro jakie czynimy powracają do nas podwójnie. Złości nie ukrywała Katarzyna Zielińska - aktorka przyznała dziennikarzom, że musi ochłonąć, bowiem nie spodziewała się wyłudzenia pieniędzy. Akcję na rzecz chorego dziecka, które nigdy nie istniało, wsparli finansowo m.in. Robert i Anna Lewandowscy, wpłacając 100 tys. złotych. Jeden z braci Golec Orkiestra, Katarzyna Cichopek, Maciej Orłoś, Roman Kołtoń, Katarzyna Bujakiewicz, Rafał Patyra, były premier Kazimierz Marcinkiewicz - oni również zostali oszukani tak, jak wielu innych.

I nie ma się co dziwić. Oszust napisał wiarygodny i przejmujący list o dwulatku, chorym na siatkówczaka, który potrzebuje natychmiastowej operacji w Stanach Zjednoczonych. "Rodzice wzięli kredyt pod zastaw domu oraz działki na kwotę 800 000 złotych, sprzedali samochód, zorganizowali zbiórkę wśród przyjaciół i znajomych, a także w swoich zakładach pracy. Zebrali w sumie 1 milion złotych. Jako przyjaciel rodzinny, dzięki uprzejmości platformy zrzutka.pl, postanowiłem zebrać brakującą kwotę - 500 000 złotych. Jak widać brakuje już niewiele" - informował Michał Siniecki na portalu zrzutka.pl.

Teraz, gdy przekręt wyszedł na jaw, 23-latek okazuje skruchę. - Chcę przeprosić wszystkich, również gwiazdy, które miały styczność i promowały swoim imieniem i nazwiskiem tę akcję. Jest mi też bardzo przykro, że zostały one w ten sposób oszukane. Jestem za to, jako organizator, odpowiedzialny i wszystko biorę, jak mężczyzna, na klatę - powiedział "Faktom" TVN.

Zbigniewa Ziobry do swoich przeprosin nie przekonał. - Nie wystarczy powiedzieć: przepraszam. Jak można tak wykorzystać zaangażowanie ludzi, którzy wpłacali olbrzymie kwoty na ratowanie chłopczyka? - pytał. Zdaniem ministra sprawiedliwości, najgorszy w tej historii nie jest sam fakt wyłudzenia pieniędzy, ale podważenie zaufania do zbiórek na cele charytatywne. - Choroba dziecka to najgorsza rzecz, jaka może się zdarzyć. Bezsilni wobec ogromu wydatków na leczenie rodzice często zmuszeni są prosić o pomoc obcych ludzi. I chwała wszystkim, którzy odpowiadają na taki apel i poświęcają swój czas i majątek, by ulżyć w cierpieniu dziecku - stwierdził Ziobro.

Zbiórkę Sinieckiego sprawdza wrocławska Prokuratura Okręgowa. Krzysztof Stanowski - dziennikarz sportowy, który organizuje zbiórki charytatywne na Twitterze - ostrzega: - Nie angażuję się w zbiórki na zrzutka.pl i pomagam.pl. Pole dla innych. Ja się raz naciąłem. Wspieram siepomaga.pl, gdzie jest weryfikacja - napisał.

Źródło: PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale Społeczeństwo