Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
88 obserwujących 5131 notek 11804155 odsłon
Salon24 news, 10 sierpnia 2017 r.

Wniosek o medal KEN dla kibiców Legii Warszawa za powstańczą oprawę

1686 65 0 A A A
Oprawa podczas meczu Legia - Astana, fot. Jan Szurek/Legia.net
Oprawa podczas meczu Legia - Astana, fot. Jan Szurek/Legia.net

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak chce nagrodzić kibiców Legii Warszawa za powstańczą oprawę, jaką zaprezentowali podczas meczu z FK Astana.

"Bardzo serdecznie dziękuję kibicom za zwrócenie uwagi świata, ale także wielu Polaków, w tym bardzo młodych, na bestialstwo niemieckich najeźdźców, morderców milionów Polaków. Nie wolno nam zapomnieć, że Niemcy z premedytacją mszcząc się na Mieście-Bohaterze zamienili Warszawę w gruzowisko. Nigdy nie ponieśli kary za swoje haniebne czyny, nie zapłacili za odbudowę Miasta. Polacy pamiętają" - napisała Barbara Nowak na Twitterze.

"Pomysł plakatu z podpisem w języku angielskim okazał się najbardziej skutecznym przekazem polskiej polityki historycznej i akcją edukacyjną ostatnich lat. W uznaniu zasług w kultywowaniu tradycji patriotycznych, naszej pamięci narodowej, zwrócę się do pani minister Anny Zalewskiej o uhonorowanie pomysłodawców Medalem Komisji Edukacji Narodowej" - dodała małopolska kurator.

Podczas rewanżowego spotkania eliminacji Ligi Mistrzów z FK Astana kibice Legii wywiesili ogromny transparent z napisem: "W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi, tysiące z nich były dziećmi". Napis został zilustrowany obrazem dziecka (w czapce z biało-czerwoną flagą) z pistoletem przystawionym mu do głowy przez żołnierza w niemieckim mundurze.

73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, która przypadła dzień przed spotkaniem, uczczono także kartoniadą w narodowych barwach i napisem "1944", minutą ciszy, krótkim wyciem syren i chóralnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

UEFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Legii Warszawa w związku przygotowaną przez kibiców oprawą, stawiając dwa zarzuty: naruszenie art. 38 Regulaminu Bezpieczeństwa i Ochrony UEFA, czyli zablokowanie przejść na schodach oraz art. 16 ust. 2 Regulaminu Dyscyplinarnego, który mówi o wywieszeniu nielegalnego banera. Według przepisów Federacji, podczas meczów transparenty niezwiązane z wydarzeniem sportowym są zakazane.

- Według moich informacji oprawa była uzgodniona i zaakceptowana przez UEFA - twierdzi Mirosław Starczewski, wiceprezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. - Federacja zgodziła się, by klub uczcił rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Medal Komisji Edukacji Narodowej to odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Zostało ono ustanowione w 1956 roku.

źródło Twitter, wyborcza.pl, PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Sport