Wizualizacja tężni w Nowej Hucie, fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Wizualizacja tężni w Nowej Hucie, fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Kraków walczy ze smogiem i buduje tężnie solankowe

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Już na wiosnę przyszłego roku krakowianie będą mogli oddychać zdrowym powietrzem z tężni solankowej. Pierwszy tego typu obiekt w Krakowie powstaje w pobliżu Zalewu Nowohuckiego, a w planach są kolejne.

Tężnie pozwolą na złagodzenie niekorzystnego wpływu smogu, z którym mają na co dzień do czynienia mieszkańcy Krakowa. W mieście przez większość dni w roku przekroczone są normy zanieczyszczeń PM10.

Walorem tężni jest jej mikroklimat wytwarzany poprzez spływanie solanki po tarninowych gałązkach, sprzyjający profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc. Spacer przy tężni będzie więc okazją do nawdychania się korzystnego dla naszego zdrowia jodu.

- W tężniach wykorzystujemy solanki, czyli wody o mineralizacji przynajmniej 35g/dcm3. To duże stężenie soli mineralnych, zdecydowanie lepsze i większe niż nad naszym polskim morzem. Morze Bałtyckie nie jest bowiem solanką – mówi prof. Lucyna Rajchel z AGH.

Jak podaje krakowski magistrat, godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tak wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz pracujących głosem.

Tężnia solankowa będzie miała 350 m kw. Konstrukcja tężni będzie w kształcie trójkąta wysokiego na 4 m, o trzech 18-metrowych ramionach, Wykonana zostanie z drewna modrzewiowego oraz tarniny. Ze ścian pokrytych tarniną będzie się sączyć solanka, wytwarzając wokół aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, czy sód. Solanka będzie prawdopodobnie dowożona tu z kopalni soli w Wieliczce.

Prace prowadzone są przez Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Wykopany już został dół pod zbiornik, który pomieści nawet 60 tys. litrów solanki. Postęp prac budowlanych jest ściśle związany z warunkami atmosferycznymi. Oddanie tężni do użytku jest przewidziane na wiosnę przyszłego roku.

Druga tężnia solankowa powstanie w Nowej Hucie w 2019 roku. To zwycięski projekt grupy studentów w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Krakowa. Obiekt stanie przy ul. Padniewskiego, nieopodal Łąk Nowohuckich.

Tężnie solankowe są w Polsce coraz bardziej popularne. Dwa lata temu taka atrakcja powstała m.in. w Wieliczce. Obiekt, który przypomina średniowieczną twierdzę kosztował 8 mln zł. Za możliwość wdychania “morskiej bryzy” mieszkańcy i turyści muszą jednak zapłacić. Bilet wstępu kosztuje tu 9 złotych. Krakowskie tężnie mają być dostępne za darmo.

Tężnie solankowe znajdują się też m.in. w Ciechocinku, Rabce, Konstancinie-Jeziornie oraz w Uniejowie, Inowrocławiu, Busku Zdroju i Gołdapi.

źródło: PAP, krakow.pl

ja


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości