Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
88 obserwujących 5143 notki 11837943 odsłony
Salon24 news, 6 grudnia 2017 r.

Sejm: ostra dyskusja o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

102218 53 0 A A A
Sejmowe prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Fot. PAP
Sejmowe prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Fot. PAP

Na Wiejskiej trwają prace nad prezydenckimi projektami ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Oba projekty - wobec zgłoszonych poprawek - trafiły do komisji sprawiedliwości.

Polecamy: Wpadka Małgorzaty Gersdorf. "Dostałam świeczkę, to ją wzięłam, bo było ciemno"

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Krajowej Radzie Sądownictwa i projektem o Sądzie Najwyższym, do którego przyjęła wszystkie poprawki zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Zobacz wideo z Sejmu (x-news)
 

Co zawierają projekty ustaw?

Projekt ustawy o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej, z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Projekt ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów, jednak - zgodnie z poprawką PiS ws. KRS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, byłyby zgodnie z kolejną z poprawek - oprócz grupy 2 tys. obywateli i 25 sędziów - także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Zobacz także: KRS wzywa do demonstracji w obronie sądów

Prezydencki projekt o KRS po debacie w Sejmie wraca do komisji

Sejm odesłał do komisji sprawiedliwości prezydencki projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Popiera go PiS. PO i Nowoczesna wnoszą o jego odrzucenie. Głosowanie nad projektem możliwe jest w piątek.

W II czytaniu projektu autorstwa Andrzeja Dudy poprawki zgłosiły i klub PiS, i opozycja. Zaopiniowaniem poprawek zajmie się jeszcze w środę wieczorem komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Rozpatrzy też ona poprawki złożone podczas wcześniejszego II czytania innego prezydenckiego projektu – o Sądzie Najwyższym.

Najważniejsza poprawka PiS przewiduje wykreślenie wcześniejszej własnej poprawki, że kandydatów do KRS mogły zgłaszać m.in. grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Prezydencki projekt ws. KRS dotyczy m.in. wyboru przez Sejm nowych 15 sędziowskich członków Rady. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów wybranych na nowych zasadach.

Projekt zakłada m.in. wybór członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów. Pierwotnie - według prezydenckiej propozycji - w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Zgodnie z najważniejszą poprawką PiS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. 

– PiS zdecydowało o wycofaniu poprawki przewidującej, że kandydatów do KRS mogły zgłaszać m.in. grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy – powiedział Stanisław Piotrowicz z PiS. 

Wybór sędziów KRS przez posłów jest lepszym modelem – twierdzi wiceszef Kancelarii Prezydenta

– Według prezydenta wyboru członków KRS dokonywać powinni przedstawiciele społeczeństwa, posiadający upoważnienie wyborców. Wybór sędziów przez posłów jest modelem lepszym – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w sejmowej debacie nad projektem ustawy o KRS.

Proponowane zmiany w ustawie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym: „Obywatele nie ufają sądom i domagają się zmian. Zmiany muszą być wprowadzone”.

Odmowa podpisania ustawy o KRS nie była tożsama z negacją wszystkiego co jest w niej zawarte. – Prezydent jest zwolennikiem zmiany sposobu wyboru członków KRS. Proponowane w projekcie rozwiązania mają być gwarancją tego, że nie będzie to wybór monopartyjny – dodał minister.

Przedstawione w projekcie regulacje to realizacja zobowiązania prezydenta i skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego 20 czerwca 2017 r. w którym wskazano na potrzebę dostosowująca przepisów o KRS do treści konstytucji.

W imieniu Andrzeja Dudy minister zwrócił się do Sejmu z wnioskiem o przyjęcie ustawy o KRS.

Zaproponujemy poprawki dot. procedury wyboru sędziów do KRS – stanowisko Kukiz'15 

– Zaproponujemy poprawki do projektu noweli o KRS dotyczące procedury wyboru sędziów – zapowiedziałJerzy Jachnik z Kukiz'15. Jeśli nie będzie klarownych zasad wyboru KRS, nie poprzemy zaproponowanych zmian –  dodał.

– Poprawka o 3/5 miała doprowadzić do tego, żebyśmy nie mieli Krajowej Rady upolitycznionej, żeby była ona  wachlarzem różnych poglądów. Tymczasem zmiana tego projektu doprowadziła do tego, że na dobrą sprawę nikt nie jest zainteresowany, żeby wybierać 3/5, tylko później się wybierze zwykłą większością. Wracamy do projektu wyjściowego – powiedział poseł.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka