Real Madrid vs FC Barcelona. FOT. PAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ

Barcelona triumfuje w El Clasico. Real upokorzony w Madrycie

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

Barcelona rozgromiła Real Madryt 3:0.

Gole strzelili Luis Suarez w 54. minucie, Lionel Messi w 64. z karnego i Aleix Vidal w doliczonym czasie. Barcelona wygrała w Madrycie z Realem 3:0 w 175. ligowym El Clasico. Piłkarze "Dumy Katalonii" umocnili się na prowadzeniu w ekstraklasie. Real traci aż 14 punktów.

To trzecia z rzędu porażka "Królewskich" na stadionie Santiago Bernabeu w prestiżowych potyczkach z Barceloną. W kwietniu Real uległ 2:3, zaś przed dwoma laty poniósł klęskę 0:4 (m.in. dwa trafienia Suareza).

Barcelona sprawiła sobie świąteczny prezent (TVN24/x-news)

Pierwsza połowa nie wskazywała na tak łatwy sukces przyjezdnych. Już w 2. minucie piłka po główce Cristiano Ronaldo przekroczyła linię bramkową, jednak portugalski zawodnik znajdował się na spalonym.

W tej części gry Barcelona miała dwie świetne szanse za sprawą Paulinho. Za każdym razem górą był Navas. Skapitulował, i to aż trzy razy, po przerwie, kiedy rozkręcił się duet Messi-Suarez. Tego dnia Ronaldo i jego koledzy byli wyraźnie w cieniu gwiazd "Blaugrany". Real grał bardzo ofensywnie, wysokim pressingiem próbował szybko odebrać piłkę rywalom. Brakowało skuteczności, jak np. Karimowi Benzemie w 42. minucie, kiedy po zagraniu Marcelo i jego strzale głową piłka odbiła się od słupka.

Przełomowy moment sobotniego spotkania miał miejsce po godzinie gry, kiedy po zagraniu ręką w polu karnym Daniego Carvajala sędzia Jose Maria Sanchez Martinez ukarał go czerwoną kartką, a Messi wykorzystał "jedenastkę" i Barca prowadziła już 2:0. Grając w dziesiątkę Real miał kilka okazji na zmianę wyniku, lecz bardzo dobrze bronił Marc-Andre ter Stegen. Najlepszych nie wykorzystali rezerwowy Gareth Bale i Sergio Ramos. W 93. minucie goście, trenowani przez Ernesto Valverde, postawili kropkę nad "i", a autorem bramki był Vidal; asystował Messi.

To 70. triumf Dumy Katalonii w El Clasico; "Królewscy" wygrywali 72-krotnie, a 33 spotkania kończyły się remisem. Sobotni hit, rozgrywany nietypowo o godz. 13 w przeddzień Wigilii, zgromadził na trybunach 80 264 kibiców. W tabeli ligi hiszpańskiej, po 17. kolejkach, prowadzi Barcelona 45 pkt, przed Atletico Madryt 37, Valencią 34 i broniącym tytułu Realem 31. Dwa ostatnie zespoły rozegrały po 16 meczów.