108 obserwujących
5770 notek
13834k odsłony
3313 odsłon

Petru i Gasiuk-Pihowicz bez immunitetu. Gawłowski może zostać aresztowany

Politycy opozycji: Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Politycy opozycji: Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Wykop Skomentuj237

Sejm zawnioskował o uchylenie immunitetu czołowym politykom opozycji: Ryszardowi Petru i Kamili Gasiuk-Pihowicz. Posłowie wyrazili zgodę na aresztowanie Stanisława Gawłowskiego z PO, któremu prokuratura zamierza postawić zarzuty korupcyjne.

Bronisław Komorowski w prokuraturze zeznaje jako świadek w śledztwie smoleńskim, Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz pozbawieni immunitetów, a Stanisław Gawłowski może spodziewać się zatrzymania - tak wygląda czwartek dla opozycji.

Za uchyleniem immunitetu dla założyciela Nowoczesnej zagłosowało 262 posłów, 170 wyraziło sprzeciw, tylko dwóch się wstrzymało. Zastępca koordynatora ds. służb specjalnych, Maciej Wąsik, był wnioskodawcą. Żądał, by Petru odpowiedział przed sądem za nazwanie go i Mariusza Kamińskiego "przestępcami".

Ryszard Petru głosowanie w Sejmie nazwał "hańbą"


Przeciwko Kamili Gasiuk-Pihowicz wystąpił były minister skarbu, Dawid Jackiewicz. Posłowie PiS zagłosowali tak, jak w przypadku Petru - 260 za odebraniem immunitetu, 170 przeciw, 4 parlamentarzystów wstrzymało się od podjęcia decyzji. Gasiuk-Pihowicz z mównicy sejmowej kilka miesięcy temu oskarżyła pośrednio Jackiewicza o dokonanie zabójstwa.

- Dawid Jackiewicz w czasie poprzednich rządów PiS w 2006 r. brał udział w awanturze, która doprowadziła do śmierci bezdomnego człowieka. Polityk PiS wdał się z nim w szarpaninę, popchnął go, głowa tego bezdomnego człowieka roztrzaskała się o beton. A potem co zrobiła prokuratura Ziobry? Umorzyła sprawę partyjnego kolegi, mimo że po awanturze z nim zginął człowiek - powiedziała. Jackiewicz zamierza pozwać posłankę Nowoczesnej o pomówienie. Domaga się przeprosin i 100 tys. złotych zadośćuczynienia.

Nad Stanisławem Gawłowskim od miesięcy zbierają się czarne chmury. Prokuratura nie mogła postawić mu pięciu zarzutów - w tym trzech za korupcję. Przed Świętami Wielkanocnymi PiS zdecydowało, że nie podda wniosku o uchylenie immunitetu politykowi PO pod głosowanie. Władze partii tłumaczyły, że nie chcą psuć świąt Gawłowskiemu. W czwartek Sejm większością 261 głosów za wyraził zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PO.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj237
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka