Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
97 obserwujących 5517 notek 12964576 odsłon
Salon24 news, 30 kwietnia 2018 r.

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie nową broń

1560 17 0 A A A
FGM-148 Javelin. Fot. Gary L. Kieffer
FGM-148 Javelin. Fot. Gary L. Kieffer

Przeciwpancerne pociski kierowane Javelin oraz ich wyrzutnie zostały już dostarczone Ukrainę. Zdaniem Moskwy przyczyni się to do zaognienia walk na wschodzie tego kraju. Amerykanie twierdzą, że tak się nie stanie.

Rząd USA zapowiadał już w grudniu 2017 roku, że dostarczy Ukrainie broń defensywną. Posłuży ona do ochrony ukraińskich żołnierzy i cywilów – mówił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Moskwa oświadczyła wówczas, że nowa broń przyczyni się jedynie do podsycenia walk we wschodniej Ukrainie.

Polecamy: Departament Stanu USA chce militarnie wzmocnić Ukrainę

O przekazaniu broni stronie ukraińskiej poinformowała ukraińskie Radia Swoboda, powołując się na przedstawiciela Departamentu Stanu.

Systemy przeciwpancerne FGM-148 Javelin są używane w siłach zbrojnych USA i państw sojuszniczych od lat 90. XX wieku. Mogą sięgać celów oddalonych o około 4 km - pierwotnie zakładano uzyskanie zasięgu na poziomie 2,5 km. Rakiety dysponują m.in. systemem samonaprowadzania termowizyjnego. „Liczba Javelinów jest niewielka, ale nawet taki zestaw pozwala na wzmocnienie obrony na wybranym obszarze, czy szkolenie i budowę systemu wsparcia. Dzięki temu Amerykanie będą mogli szybciej dostarczyć większą liczbę systemów ppanc., gdyby było to potrzebne, a Ukraińcy będą gotowi na ich przyjęcie” - informuje portal defence24.pl. Kijów produkuje też własne systemy przeciwpancerne, ale ich możliwości są znacznie skromniejsze.

image
FGM-148 Javelin. Fot. Mauricio Campino

Na początku marca Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni ze stanowiskami dowodzenia oraz 210 pocisków.

„System Javelin pomoże Ukrainie w tworzeniu jej długoterminowego potencjału obronnego dla obrony jej suwerenności i integralności terytorialnej poprzez zaspokajanie potrzeb jej obrony narodowej” - stwierdził wówczas Pentagon.

Proponowana sprzedaż nie zmieni równowagi wojskowej w regionie – podkreślili amerkańscy wojskowi.

Konflikt ze wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku. Ocenia się, że w wyniku walk zginęło tam ponad 10 tys. ludzi.


Źródło: PAP, defence24.pl

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 


Opublikowano: 30.04.2018 21:18. Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 21:28.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka