Migranci próbują przekroczyć polsko-białoruską granicę. Fot. X/@Straz_Graniczna
Migranci próbują przekroczyć polsko-białoruską granicę. Fot. X/@Straz_Graniczna

Szturm agresywnych migrantów na granicy. Próbowali dostać się do Polski

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Straż Graniczna praktycznie codziennie musi się borykać z migrantami na granicy polsko-białoruskiej. Tym razem do naszego kraju próbowało dostać się ponad 200 osób. Migranci byli agresywni i rzucali w polskie służby konarami drzew oraz kamieniami.

Straż Graniczna boryka się z agresywnymi migrantami

Jak podała w komunikacie rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz, grupa ponad 220 cudzoziemców próbowała nielegalnie dostać się do Polski przez graniczną rzekę Przewłoka. – Cudzoziemcy byli bardzo agresywni – rzucali konarami drzew i kamieniami w kierunku patroli Straży Granicznej i Wojska Polskiego, by w ten sposób utorować sobie drogę na zachód Europy. W trakcie zdarzenia odebrano cudzoziemcom niebezpieczne narzędzie zrobione z drewna i gwoździ – poinformowała rzeczniczka.


Dodała, że próbę udaremniono, a migranci wycofali się w głąb Białorusi. Do zdarzenia doszło na odcinku ochranianym przez pograniczników z placówki SG w Białowieży.

Wideo z akcji migrantów 

Na opublikowanym filmiku widać dużą grupę osób stojącą przy granicy, niektóre z nich niosą drabiny. Można też zobaczyć jak w polskie służby stojące po drugiej stronie granicy rzucane są duże elementy. W ostatniej części filmiku widać jak grupa osób oddala się od granicy. Ostatni raz takie obrazki z masowego szturmu na granicę oglądaliśmy jesienią 2021 roku. 


Z danych SG wynika, że od początku kwietnia łącznie było ok. 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski pochodzili z 28 różnych państw.

MP

Migranci próbują przekroczyć polsko-białoruską granicę. Fot. X/@Straz_Graniczna

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka