108 obserwujących
5791 notek
13891k odsłon
2908 odsłon

Gest Andrzeja Dudy wobec burmistrza Jersey City. Złożą kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim

Andrzej Duda z małżonką w Nowym Jorku. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Andrzej Duda z małżonką w Nowym Jorku. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj191

Steven Fulop obraził marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego, później się ze swoich słów wycofał, ale nie przeprosił. Oczekiwał za to spotkania z polskim prezydentem. Jego prośba zostanie spełniona - wspólnie z Andrzejem Dudą burmistrz Jersey City złoży kwiaty pod pomnikiem, który miał zostać przeniesiony.

Około godziny 22 polskiego czasu Fulop wraz z polskim prezydentem będą uczestniczyć w uroczystościach pod Pomnikiem Katyńskim. Na Twitterze burmistrz Jersey poinformował, że przekaże Andrzejowi Dudzie oryginalny odlew monumentu autorstwa Andrzeja Pityńskiego.

Wizyta w Jersey to część pięciodniowej wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych - być może najważniejszej w kadencji głowy państwa. W czwartek Andrzej Duda poprowadzi debatę Rady Bezpieczeństwa ONZ, Polska od 1 maja przewodniczy zgromadzeniu. Ma sporo mówić o pokoju, według ministra Krzysztofa Szczerskiego w wystąpieniu dużo miejsca poświęci kryzysowi w Syrii i procesowi pokojowemu między Koreami. Treść przemówienia będzie wcześniej skonsultowana z partnerami z "grupy wschodniej" ONZ.

image


W planach Andrzej Duda ma również spotkania z Polonią. W środę odwiedził wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Prezydent porozmawia z przedstawicielami organizacji żydowskich, zje posiłek z członkami Grupy Europy Wschodniej ONZ.

"Bitwa" o Pomnik Katyńskim skończyła się na porozumieniu - zostanie przeniesiony, ale o 60 metrów i pozostanie w ścisłym centrum Jersey City. Fulop nazwał Karczewskiego antysemitą i białym nacjonalistą, określił polskiego polityka mianem "żartu". Teraz będzie miał okazję porozmawiać z Andrzejem Dudą i złożyć wspólnie kwiaty ku czci polskich oficerów, którzy zginęli w Katyniu.

Steven Fulop: Polacy nie są antysemitami; nie chciałem urazić polskiej społeczności

Nie wszystkim podoba się pomysł Kancelarii Prezydenta i burmistrza Jersey City. - Z całym szacunkiem, ale Prezydent RP nie powinien się spotykać z burmistrzem Fulopem - napisał Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

Jeszcze ostrzej wyraził się publicysta "Sieci", Stanisław Janecki:
Według Rafała Ziemkiewicza, gest Andrzeja Dudy to przejaw "braku rozumu i godności"


Karczewski odpowiada burmistrzowi Jersey City. Radny miasta broni Polaków


Źródło: Polskie Radio

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj191
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka