Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
98 obserwujących 5507 notek 12932706 odsłon
Salon24 news, 17 maja 2018 r.

ABW zatrzymała Rosjankę za udział w rosyjskiej wojnie hybrydowej przeciwko Polsce

2017 125 0 A A A
Funkcjonariusze ABW podczas ćwiczeń, zdjęcie ilustracyjne, materiały abw.gov.pl
Funkcjonariusze ABW podczas ćwiczeń, zdjęcie ilustracyjne, materiały abw.gov.pl

Funkcjonariusze ABW zatrzymali obywatelkę Rosji Jekaterinę C., która brała udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę. Zostanie wydalona z Polski.

Jak podała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kobieta przebywała w Polsce od 2013 roku. Wraz z nią dodatkowo cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski.

- Wnioski dotyczące wymienionych osób to efekt realizowanych w ostatnich tygodniach działań ABW, neutralizujących aktywność dwóch struktur sieciowych biorących udział w rosyjskiej wojnie hybrydowej i informacyjnej prowadzonej przeciwko RP. W związku z materiałami zgromadzonymi w tej sprawie, ABW ustaliła personalia osób angażujących się w aktywność wymierzoną w bezpieczeństwo RP - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.Dodał, że osoby te, brały udział w "podsycaniu animozji polsko-ukraińskich w sferze społecznej i politycznej oraz kwestionowaniu i podważaniu polskiej polityki historycznej i zastępowania jej narracją rosyjską", podejmując próby "konsolidacji środowisk prorosyjskich w RP" wokół tych sfer. Żaryn podkreślił, że takie działania są "priorytetowe" dla działań hybrydowych realizowanych przez stronę rosyjską przeciwko Polsce".

Przeczytaj: Rosja atakuje cybernetycznie Polskę. "Zagrożenie wzrasta z każdym dniem

Ponadto - jak przekazał rzecznik - na podstawie zgromadzonego materiału, ABW realizuje równoległe działania wobec obywateli Polski, "współpracujących z wyżej wymienionymi cudzoziemcami w rosyjskiej wojnie informacyjnej przeciwko Polsce". Jak dodał, w stosunku do niektórych z nich działania realizowane są wspólnie z prokuraturą, pod kątem postawienia zarzutów.

- Uzyskane przez ABW informacje wskazują, że Federacja Rosyjska nie tylko inspiruje obywateli polskich do podejmowania określonych działań przeciwko Polsce i leżących w interesie Rosji, ale też finansuje ich aktywność na tym polu. O tym, jakie osoby i środowiska są wykorzystywane przez Federację Rosyjską, świadczy fakt, że często środki te są defraudowane przez wykonawców rosyjskich zleceń i dyspozycji. Pokazuje to faktyczne intencje oraz niskie pobudki, którymi kieruje się część prorosyjskich aktywistów w naszym kraju - podkreślił Żaryn w komunikacie.

Zobacz także: Rosyjski naukowiec wydalony na wniosek ABW. Miał prowadzić wojnę hybrydową

Jego zdaniem, zrealizowane przez ABW działania po raz kolejny dowodzą skali wojny informacyjnej prowadzonej przez stronę rosyjską przeciwko Polsce. - Należy szczególnie podkreślić i wyczulić społeczeństwo naszego kraju, aby z dużą ostrożnością traktowało prorosyjskie inicjatywy w Polsce. Stronie rosyjskiej zależy bowiem, na stworzeniu pozorów, iż inicjatywy te mają charakter spontanicznych i niezależnych ruchów społecznych, gdy tymczasem często są inspirowane, koordynowane i finansowane przez Rosję, a ich celem jest destabilizacja sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju - zaznaczył.

Inne: Były szef ABW: Rosyjskie służby stanowią dla Polski zagrożenie

źródło: PAP

ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Społeczeństwo