149 obserwujących
7773 notki
20475k odsłon
2041 odsłon

ABW zatrzymała Rosjankę za udział w rosyjskiej wojnie hybrydowej przeciwko Polsce

Funkcjonariusze ABW podczas ćwiczeń, zdjęcie ilustracyjne, materiały abw.gov.pl
Funkcjonariusze ABW podczas ćwiczeń, zdjęcie ilustracyjne, materiały abw.gov.pl
Wykop Skomentuj125

Funkcjonariusze ABW zatrzymali obywatelkę Rosji Jekaterinę C., która brała udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę. Zostanie wydalona z Polski.

Jak podała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kobieta przebywała w Polsce od 2013 roku. Wraz z nią dodatkowo cztery osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski.

- Wnioski dotyczące wymienionych osób to efekt realizowanych w ostatnich tygodniach działań ABW, neutralizujących aktywność dwóch struktur sieciowych biorących udział w rosyjskiej wojnie hybrydowej i informacyjnej prowadzonej przeciwko RP. W związku z materiałami zgromadzonymi w tej sprawie, ABW ustaliła personalia osób angażujących się w aktywność wymierzoną w bezpieczeństwo RP - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.Dodał, że osoby te, brały udział w "podsycaniu animozji polsko-ukraińskich w sferze społecznej i politycznej oraz kwestionowaniu i podważaniu polskiej polityki historycznej i zastępowania jej narracją rosyjską", podejmując próby "konsolidacji środowisk prorosyjskich w RP" wokół tych sfer. Żaryn podkreślił, że takie działania są "priorytetowe" dla działań hybrydowych realizowanych przez stronę rosyjską przeciwko Polsce".

Przeczytaj: Rosja atakuje cybernetycznie Polskę. "Zagrożenie wzrasta z każdym dniem

Ponadto - jak przekazał rzecznik - na podstawie zgromadzonego materiału, ABW realizuje równoległe działania wobec obywateli Polski, "współpracujących z wyżej wymienionymi cudzoziemcami w rosyjskiej wojnie informacyjnej przeciwko Polsce". Jak dodał, w stosunku do niektórych z nich działania realizowane są wspólnie z prokuraturą, pod kątem postawienia zarzutów.

- Uzyskane przez ABW informacje wskazują, że Federacja Rosyjska nie tylko inspiruje obywateli polskich do podejmowania określonych działań przeciwko Polsce i leżących w interesie Rosji, ale też finansuje ich aktywność na tym polu. O tym, jakie osoby i środowiska są wykorzystywane przez Federację Rosyjską, świadczy fakt, że często środki te są defraudowane przez wykonawców rosyjskich zleceń i dyspozycji. Pokazuje to faktyczne intencje oraz niskie pobudki, którymi kieruje się część prorosyjskich aktywistów w naszym kraju - podkreślił Żaryn w komunikacie.

Zobacz także: Rosyjski naukowiec wydalony na wniosek ABW. Miał prowadzić wojnę hybrydową

Jego zdaniem, zrealizowane przez ABW działania po raz kolejny dowodzą skali wojny informacyjnej prowadzonej przez stronę rosyjską przeciwko Polsce. - Należy szczególnie podkreślić i wyczulić społeczeństwo naszego kraju, aby z dużą ostrożnością traktowało prorosyjskie inicjatywy w Polsce. Stronie rosyjskiej zależy bowiem, na stworzeniu pozorów, iż inicjatywy te mają charakter spontanicznych i niezależnych ruchów społecznych, gdy tymczasem często są inspirowane, koordynowane i finansowane przez Rosję, a ich celem jest destabilizacja sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju - zaznaczył.

Inne: Były szef ABW: Rosyjskie służby stanowią dla Polski zagrożenie

źródło: PAP

ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj125
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo