140 obserwujących
7087 notek
18332k odsłony
1974 odsłony

Rosja atakuje cybernetycznie Polskę. "Zagrożenie wzrasta z każdym dniem"

Wykop Skomentuj152

- Polska odparła kolejny atak cybernetyczny Rosjan - poinformował Antoni Macierewicz. Rząd w związku z wojną hybrydową, jaką prowadzi Kreml, nie przywróci małego ruchu granicznego z Rosją.

- Mieliśmy już trzeci kolejny atak cybernetyczny ze strony Rosji. Na szczęście w Polsce go odparliśmy. Ale to zagrożenie wzrasta z każdym dniem - ujawnił w piątek szef MON. - W Polsce udało się uniemożliwić oddziaływanie na te przedsiębiorstwa, na ich systemy komputerowe - stwierdził. Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że ataki hakerów rosyjskich na ukraińskie instytucje sparaliżowały ich działalność.

- Atak cybernetyczny w dzisiejszych czasach może zniszczyć potencjał obronny i w ogóle potencjał całego państwa - podkreślił minister obrony narodowej. Jak dodał, możemy czuć się bezpiecznie, ponieważ mamy doskonałych specjalistów w Narodowym Centrum Kryptologii oraz "najlepszy software na świecie". Polski rząd ma w planach rozbudowę potencjału obronnego na polu informatycznym - zainwestuje w pracownie i odpowiedni sprzęt. - Chcemy, żeby ona docelowo liczyła tysiąc cyberżołnierzy: ludzi, którzy będą kierować naszą obroną cybernetyczną - zaznaczył Macierewicz.

Polska, wbrew sugestiom PSL, nie przywróci małego ruchu granicznego z Rosją. Jednym z powodów są manewry Zapad'17 i cyberataki, które wchodzą w skład tzw. wojny hybrydowej, prowadzonej przez Kreml. - Nasze służby monitorują w sposób ciągły zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, negatywne zjawiska, które w perspektywie ostatnich kilku lat uległy nasileniu. (...) Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na inne potencjalnie niebezpieczne działania o charakterze hybrydowym, polegającym m.in. na działalności wywiadowczej prowokacjach, cyberatakach oraz naciskach ekonomicznych - tłumaczył wiceszef MSWiA, Jakub Skiba.

Mały ruch graniczny został zawieszony przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. W sierpniu 2016 roku przywrócono go dla Ukrainy, ale nie dla Obwodu Kaliningradzkiego. Politycy PSL wskazują, że na restrykcyjnym rozwiązaniu tracą dwa województwa: warmińsko-mazurskie i pomorskie. Urszula Pasławska z partii "ludowców" nawołuje rząd do prowadzenia "cywilizowanego" handlu z Rosją.

Kilka dni temu ABW wydaliła z kraju rosyjskiego naukowca, Dmitrija K. -  Z ustaleń ABW wynika, że mężczyzna prowadził działalność wymierzoną w polskie interesy, inicjował elementy wojny hybrydowej przeciwko Polsce a także utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami specjalnymi - informowało biuro koordynatora ds. służb specjalnych.


Wykop Skomentuj152
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka