Zagadkowy zamek w środku Puszczy Noteckiej. Powstaje na obszarze Natura 2000

Tajemniczy zamek w Puszczy Noteckiej.
Tajemniczy zamek w Puszczy Noteckiej.

Na jeziorze Stobnica w Puszczy Noteckiej powstaje gigantyczny zamek. Jest to obszar chroniony Natura 2000.

Średniowieczny zamek powstaje w Stobnicy - niewielkiej wsi w gminie Oborniki, którą zamieszkuje nieco ponad 100 mieszkańców. Wieś znajduje się na skraju Puszczy Noteckiej i od kilku dni jest na ustach internautów z całego kraju.


Od trzech lat w Stobnicy trwa budowa zamku na wodzie. Niektórzy jego wielkość porównują już z tym z Malborka. Internauci zastawiają się, kto wydał pozwolenie na jego powstanie na obszarze specjalnej ochrony ptaków w Puszczy Noteckiej.

W raporcie  na temat oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne czytamy, że w związku ze stosunkowo niedużą powierzchnią zajmowaną przez inwestycję oraz nieznacznym wykorzystywaniem tych terenów przez istotne gatunki ptaków, inwestycja nie stanowi zagrożenia dla założeń obszaru Natura 2000.

Co ciekawe, pod dokumentem podpisał się m.in. prof. dr hab. Piotr Tryjanowski - dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczniczego w Poznaniu i znany ekolog, który niedawno protestował przeciwko niszczeniu Puszczy Białowieskiej przez rząd PiS.

Według plotek zamek może kosztować 500 mln zł. Pojawiły się też teorie, że za zamkiem stoi rodzina Kulczyków. Tego, kto jest inwestorem zamku w Stobnicy, dowiadujemy się jednak z obwieszczenia burmistrza Obornik.

Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. Stoją za nią dwie osoby - Dymitr i Tymoteusz Paweł Nowakowie.

Jeśli nie jest to zbieżność nazwisk, to Michał Paweł Nowak to twórca odzieżowej marki Solar, który w 2013 r. wycofał się z przedsięwzięcia. W tym samym roku z Rady Nadzorczej wycofał się jego syn Dymitr, który deklarował chęć poświęcenia się karierze architekta. Zgodnie z danymi dostępnymi w sieci Dymitr urodził się w 1989 r., a Paweł w 1993 r.Zgodnie z deklaracją z raportu na stałe w budynku mieszkać ma 97 osób i 10 osób obsługi. Zamek zostanie podzielony na 46 mieszkań. Ci, którzy zamieszkają na wyspie o długości około 200 m i szerokości około 50 m będą mieli do dyspozycji własną kotłownię i oczyszczalnię ścieków.

źródło: money.pl, Głos Wielkopolski

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj104 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości