Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
103 obserwujących 5659 notek 13497215 odsłon
Salon24 news, 10 sierpnia 2018 r.

Episkopat krytykuje nową ordynację do Parlamentu Europejskiego

1430 121 0 A A A
Parlament Europejski. Fot. Flickr
Parlament Europejski. Fot. Flickr

Polski Kościół zajął jednoznaczne stanowisko ws. nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. - W żadnym przypadku nie może utrudniać korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego. Winno służyć społeczeństwu, działaniom na rzecz dobra wspólnego, a nie tylko największym partiom politycznym - oświadczył ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Kościół zabiera głos ws. ordynacji do PE

- Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina nauczanie Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym Soboru Watykańskiego II „Gaudium et spes”, iż właściwy porządek polityczny polega na tym, by jak największa część obywateli mogła uczestniczyć w sprawach publicznych w warunkach prawdziwej wolności (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1915; Gaudium et Spes, nr 31). Regulacje wyborcze nie mogą zatem do tego uczestnictwa zniechęcać obywateli, ani ograniczać możliwości uprawnionego wyboru - ocenił ks. Rytel-Andrianik.

Episkopat uważa, że największe partie polityczne nie mogą traktować swojej dominującej pozycji jako "przywileju, chronionego przed obywatelami". - Należy przypomnieć, że Kościół katolicki w Polsce zawsze starał się bronić prawa Polaków do wolnych wyborów i uczciwego wyłaniania przedstawicielstwa narodowego - podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Andrzej Duda w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" zasugerował, że zawetuje zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Stwierdził, iż nie widzi potrzeby utrwalania duopolu na polskiej scenie politycznej. Zawetowania nowelizacji ustawy o ordynacji wyborczej żądają wszystkie partie opozycyjne oprócz PO. - W rezultacie zmian zawartych w nowelizacji realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11, 12 procent - przypomniał prezydent. Ordynacja wyeliminuje mniejsze partie w podziale mandatów i powiększy ilość miejsc w Parlamencie Europejskim dla kandydatów PiS i PO w porównaniu z wyborami w 2014 roku.

Prezydent o noweli ordynacji do PE: Mocno skłaniam się ku zablokowaniu tej propozycji

Andrzej Duda znowu zawetuje ustawę PiS?

- Decyzja zapewne zapadnie do czwartku, dlatego, że pan prezydent w czwartek po południu udaje się z wizytą zagraniczną - poinformował minister z Kancelarii Prezydenta, Krzysztof Szczerski. Współpracownik Andrzeja Dudy w "Jedynce" odniósł się do wpisu Ryszarda Terleckiego, który ma nadzieję, iż Andrzej Duda nie zablokuje zmian w przyszłorocznym podziale mandatów.- Nie każde uproszczenie jest słuszne. Intencja, żeby uprościć ordynację jest zasadna, natomiast pytanie, jak tego dokonać. Prezydent mówi o swobodnym dostępie do parlamentarnej reprezentacji - stwierdził Szczerski w "Sygnałach Dnia".

Według senackiego Biura Legislacyjnego zawarty podział na okręgi wyborcze w nowej ordynacji „spowoduje, że Polska będzie jedynym w Unii krajem, w którym efektywny próg wyborczy przekracza i to ponad 3-krotnie, unijne maksimum 5 proc.”. „W Polsce efektywny próg wyborczy będzie wynosił 16,5 proc. Tyle głosów w skali kraju będzie musiał otrzymać komitet wyborczy, żeby uzyskać mandat” - wskazuje eksperci Senatu.

Trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. Będzie kolejne weto?

Źródło: episkopat.pl, Polskie Radio

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Opublikowano: 10.08.2018 09:35. Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 09:36.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka