120 obserwujących
6258 notek
15651k odsłon
7088 odsłon

Exit poll: Trzaskowski deklasuje w Warszawie. Sensacja w Gdańsku. Wybory samorządowe

Urna wyborcza. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Urna wyborcza. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Wykop Skomentuj699

Nie będzie drugiej tury w Warszawie, Łodzi i Poznaniu - według sondażu IPSOS, wygrali tam kandydaci Koalicji Obywatelskiej: Rafał Trzaskowski, Hanna Zdanowska i Jacek Jaśkowiak. Do drugiej tury dojdzie w Krakowie, znakomity wynik uzyskał Kacper Płażyński w Gdańsku, który zmierzy się w dogrywce z Pawłem Adamowiczem.

W skali kraju wybory samorządowe do sejmików wygrało PiS. W sondażu exit poll wyniki prezentują się następująco:  PiS - 32,3 proc.; Koalicja Obywatelska -24,7 proc.; PSL - 16,6 proc. ; Kukiz'15 - 6,3 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3 proc.; SLD-Lewica Razem - 5,7 proc. 

PiS dominuje na wsi, Koalicja Obywatelska lepsza w dużych miastach (wideo PAP/TVP)


Do niespodzianek doszło w kilku miastach. Według badania IPSOS, nie będzie drugiej tury w stolicy. Rafał Trzaskowski zdobył aż 54,1 proc. głosów, a Patryk Jaki 30,9 proc. Trzeci był Jan Śpiewak, na którego miało zagłosować 3 proc. warszawiaków. Dogrywki nie będzie też w Łodzi i w Poznaniu. Hanna Zdanowska uzyskała oszałamiające poparcie na poziomie 70,1 proc. Jacek Jaśkowiak 56,6 proc. Urzędujący prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, uniknie drugiej tury. W sondażu IPSOS otrzymał 59,7 proc.

Do ogromnej sensacji doszło w Gdańsku - w drugiej turze zmierzą się Paweł Adamowicz (36,7 proc.) i Kacper Płażyński (32,3 proc.). Młody kandydat PiS wygrał potyczkę z politykiem Koalicji Obywatelskiej - Jarosławem Wałęsą - który miał większe poparcie w sondażach przed wyborami. W Krakowie Jacek Majchrowski wygrał wybory z poparciem 43,7 proc. Małgorzata Wassermann dostała się do drugiej tury - poparło ją 33, 6 proc. mieszkańców Krakowa.

Katowice - tam urzędujący prezydent Marcin Krupa, popierany przez PiS, zdecydowanie wygrał z kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Jarosławem Makowskim. Krupa uzyskał 51,1 proc. w sondażu exit poll, Makowski zdobył 24,4 proc. W Szczecinie bój o zarządzanie miastem stoczą 4 listopada prezydent Piotr Krzystek (43,1 proc.) i Sławomir Nitras (25,5 proc.). Bartłomiej Sochański z Prawa i Sprawiedliwości zajął dopiero trzecie miejsce.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało w dziewięciu województwach i zdobyło najwięcej mandatów w sejmikach. Koalicja Obywatelska zwyciężyła w siedmiu. PiS może pochwalić się największym poparciem w województwach: dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i świętokrzyskim. PO i Nowoczesna odnotowały najlepsze wyniki w kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Frekwencja w wyborach wyniosła 51,3 proc.

Sondaż IPSOS przeprowadzono próbą losową przed 1160 wybranymi lokalami w całej Polsce. Deklaracje wyborcze zbierało ponad 10 tys. ankieterów. Ostateczne wyniki mogą różnić się maksymalnie o 3 punkty procentowe od sondażowych - zapewnia IPSOS. Rezultat exit poll zaprezentowały trzy największe stacje telewizyjne: TVP, TVN i Polsat.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj699
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka