120 obserwujących
6275 notek
15727k odsłon
982 odsłony

mLegitymacja. Legitymacja szkolna na smartfonie. Właśnie rusza program

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas prezentacji mLegitymacji. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas prezentacji mLegitymacji. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Wykop Skomentuj34

mLegitymacja to mobilna legitymacja szkolnej na telefon komórkowy. Halinów to pierwsza gmina w Polsce, której uczniowie mogą jej używać. Od piątku wszystkie zainteresowane szkoły mogą zgłaszać się do projektu. 

mLegitymacja będzie dostępna w szkołach, które podpiszą porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Pierwszy dokument podpisał minister cyfryzacji Marek Zagórski i Lidia Kołakowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Halinowie (woj. mazowieckie). Dzięki temu uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego będą używać elektronicznej wersji legitymacji szkolnej. 

mLegitymacja – część pakietu mObywatel 

Dokument to część aplikacji mObywatel, przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. – To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem - ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica – dodał.

Aplikacja przeszła przez wielomiesięczne testy. Program miał także swój pilotaż. Testowano go w Halinowie, Siedlcach i Żyrardowie. Ma również umocowanie prawne – wydawanie mLegitymacji umożliwia odpowiednie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

image
Minister cyfryzacji Marek Zagórski (P), dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Halinowie Lidia Kułakowska (L) oraz burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski (C). Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. – Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina – przypomniał szef Ministerstwa Cyfryzacji. 

mLegitymacja na Android 

Aplikacja umożliwia weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji. W przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (choćby w przypadku zagubienia telefonu). 

Na cyfrowym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowych dokumentach: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły. 

Aby uruchomić mLegitymację uczniowie muszą posiadać telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. 

Dla kogo jest mLegitymacja? 

mLegitymacje szkolne mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Co zrobić, by w szkole można było otrzymać mLegitymację? Pierwszy krok to wypełnienie FORMULARZA na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Drugi – podpisanie porozumienia. Trzeci – przekazanie przez szkołę danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji. 

mLegitymacja studencka: kolejny krok 

Na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach trwa pilotaż mLegitymacji studenckiej. Podobnie jak mLegitymacja szkolna będzie ona uzupełnieniem standardowych form – papierowych lub plastikowych kart. 


Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Wykop Skomentuj34
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie