Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
105 obserwujących 5639 notek 13422104 odsłony
Salon24 news, 30 listopada 2018 r.

mLegitymacja. Legitymacja szkolna na smartfonie. Właśnie rusza program

652 34 0 A A A
Minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas prezentacji mLegitymacji. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas prezentacji mLegitymacji. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

mLegitymacja to mobilna legitymacja szkolnej na telefon komórkowy. Halinów to pierwsza gmina w Polsce, której uczniowie mogą jej używać. Od piątku wszystkie zainteresowane szkoły mogą zgłaszać się do projektu. 

mLegitymacja będzie dostępna w szkołach, które podpiszą porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Pierwszy dokument podpisał minister cyfryzacji Marek Zagórski i Lidia Kołakowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Halinowie (woj. mazowieckie). Dzięki temu uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego będą używać elektronicznej wersji legitymacji szkolnej. 

mLegitymacja – część pakietu mObywatel 

Dokument to część aplikacji mObywatel, przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. – To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinno też spodobać się rodzicom – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mLegitymacja powinna rozwiązać odwieczny rodzinny problem - ciężko będzie zostawić ją w domu. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica – dodał.

Aplikacja przeszła przez wielomiesięczne testy. Program miał także swój pilotaż. Testowano go w Halinowie, Siedlcach i Żyrardowie. Ma również umocowanie prawne – wydawanie mLegitymacji umożliwia odpowiednie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

image
Minister cyfryzacji Marek Zagórski (P), dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Halinowie Lidia Kułakowska (L) oraz burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski (C). Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. – Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina – przypomniał szef Ministerstwa Cyfryzacji. 

mLegitymacja na Android 

Aplikacja umożliwia weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji. W przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (choćby w przypadku zagubienia telefonu). 

Na cyfrowym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowych dokumentach: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły. 

Aby uruchomić mLegitymację uczniowie muszą posiadać telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. 

Dla kogo jest mLegitymacja? 

mLegitymacje szkolne mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Co zrobić, by w szkole można było otrzymać mLegitymację? Pierwszy krok to wypełnienie FORMULARZA na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Drugi – podpisanie porozumienia. Trzeci – przekazanie przez szkołę danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji. 

mLegitymacja studencka: kolejny krok 

Na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach trwa pilotaż mLegitymacji studenckiej. Podobnie jak mLegitymacja szkolna będzie ona uzupełnieniem standardowych form – papierowych lub plastikowych kart. 


Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Technologie