Ryszard Petru. Fot. PAP/Paweł Supernak
Ryszard Petru. Fot. PAP/Paweł Supernak

Konwencja Teraz. Wejście do strefy euro, związki partnerskie, ograniczenie 500 Plus

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 120

Obniżenie PIT i CIT do 16 proc., przywrócenie handlu w niedziele, likwidacja KRUS i przywilejów emerytalnych, związki partnerskie bez względu na płeć - to główne postulaty programowe Teraz! Zdaniem Ryszarda Petru program 500 Plus nie sprawdził się, a okazał demograficznym fiaskiem.

W Warszawie odbyła się konwencja programowa Teraz! - nowego ugrupowania politycznego Ryszarda Petru, Joanny Scheuring-Wielgus i Joanny Schmidt.

Polecamy: Petru zakłada nową partię. Chce podnieść wiek emerytalny

Podczas konwencji głos zabierali tm.in. jedna z liderek protestu niepełnosprawnych i ich rodzin w Sejmie Iwona Hartwich, były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, była liderka struktur Nowoczesnej na Podkarpaciu Anna Skiba oraz Krzysztof Rzyman, były dziennikarz Polskiego Radia, obecnie przedsiębiorca.

image
Iwona Hartwich. Fot. PAP/Paweł Supernak
Działacz Teraz! Adam Kądziela postulował wprowadzenie w Polsce związków partnerskich dostępnych bez względu na orientację seksualną. – Dla nas ważne jest to, by nikt nie wchodził z butami w nasze prywatne życie – mówił.

Ryszard Petru chce za rok zgłosić akces Polski do strefy euro, bo - jak zaznaczył - bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Polaków jest ściśle związane z Europą. Jego zdaniem tylko euro gwarantuje stałą obecność Polski w strukturach decyzyjnych Unii Europejskiej.

Zobacz: Wpadka Ryszarda Petru. Pomylił nazwę swojej partii

Petru zaproponował odejście od węgla jako wyłącznego źródła energii. – Trzeba będzie wstrzymać wszelkie wielkie węglowe inwestycje tego rządu i postawić na energię odnawialną i konkurencję energetyczną – dodał.

Lider Teraz! mówił na konwencji programowej, że aby wygrać wybory, potrzebna jest całościowa wizja dostatniej Polski i plan działań. – My jako jedyni taki plan przygotowaliśmy. Ostatni rok spędziliśmy na analizie wyzwań które stoją przed naszym krajem Polska może stać się bogatym i bezpiecznym krajem zamożnej Europy – mówił lider partii Ryszard Petru. – Polska może stać się bogatym i bezpiecznym krajem zamożnej Europy – mówił.

Zapowiedział, że Teraz! będzie reprezentować idee i wartości, których nikt na polskiej scenie politycznej nie reprezentuje, szczególnie skupiając się na gospodarce i kwestiach społecznych. – Robimy to po to, aby współrządzić Polską po wyborach w 2019 roku – dodał.

Czytaj: Petru niewybrany na wiceszefa Nowoczesnej. Jego reakcja: "Nazywam się Ryszard Petru"

Polityk przedstawił najważniejsze postulaty swojego ugrupowania. Zdaniem Petru program 500 Plus nie sprawdził się, a okazał demograficznym fiaskiem. – Program ten wymaga głębokiej korekty. Wsparcie powinno iść na pierwsze dziecko tylko dla tych, którzy są aktywni, tylko dla tych, którzy potrzebują – mówił.

Petru zapowiedział obniżenie PIT i CIT do 16 proc. – Podatki muszą być niskie i proste. Muszą być liniowe. Podatek VAT będziemy obniżać, porządkując niedobór w kasie po rządach PiS – zaznaczył.

– Zmniejszymy ZUS do 500 złotych miesięcznie dla małych firm, aby w końcu mogły rozwinąć skrzydła – zadeklarował Petru.

Kolejnym postulatem Teraz! jest wprowadzenie ulgi budowlanej oraz dopłaty do wynajmu mieszkań. – Aby w Polsce budowało się więcej mieszkań zaproponujemy ulgę budowlaną, na zasadach jakie obowiązywały w latach 90-tych. Wszystkim niezamożnym najemcom będziemy dopłacać miesięcznie do długoterminowego najmu – obiecał Petru.

image
Joanna Scheuring-Wielgus (P) i Ryszard Petru (L) podczas konwencji partii Teraz. Fot. PAP/Paweł Supernak
Petru proponuje też, by do ochrony zdrowia wprowadzić na stałe sektor prywatny. – Po to aby zniknęły kolejki, wzrosły wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek – argumentował.

Kolejną propozycją Teraz! jest likwidacja zakazu handlu w niedziele. – W zamian zaproponujemy dwie wolne niedziele dla pracowników handlu – dodał Petru.

– Zlikwidujemy pisowskie podatki i daniny: daninę solidarnościową, podatek bankowy, opłatę recyklingową, opłatę za deszcz, opłatę mocową i wiele innych – zapowiedział lider Teraz!

Ponadto, Petru zapowiedział likwidację KRUS i przywilejów emerytalnych. – Polska dzisiaj to nie jest kraj rolników małorolnych i górników dołowych. Inne grupy społeczne nie mogą ich w kółko finansować – ocenił.

Nowe ugrupowanie chce napisać Kartę Nauczyciela na nowo, by promować dobrych nauczycieli i dobre praktyki w edukacji.

Partia chce także zlikwidować abonament telewizyjny, by misja publiczna była realizowana w ramach przetargów między stacjami.

– Sprywatyzujemy większość spółek państwowych, aby nigdy więcej nie były już obsadzane miernotami politycznymi - zarówno spółki miejskie, urzędy pracy i spółki Skarbu Państwa – oświadczył Petru.

– Nasze siły zbrojne powinny stać się elementem NATO-wskiego systemu reagowania. Musimy być gotowi aby wraz z naszymi europejskimi sojusznikami, np. Francją, Wielką Brytanią brać udział w operacjach militarnych. Do tego potrzebna jest zasadnicza modernizacja wojska, a nie mrzonki o obronie terytorialnej" – przekonywał polityk.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj120 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka