148 obserwujących
7756 notek
20432k odsłony
5708 odsłon

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zmarł. Fot. PAP
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zmarł. Fot. PAP
Wykop Skomentuj282

O śmierci Pawła Adamowicza poinformowali lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Prezydent Gdańska przeżył operację, ale rokowania były niepewne. Adamowicz miał 53 lata.

13 stycznia o godzinie 20 Stefan W. wszedł na scenę podczas finału WOŚP i zaatakował polityka nożem. Ugodził go w brzuch i w okolicach serca. Obrażenia Pawła Adamowicza były wielonarządowe. Szanse na przeżycie dla prezydenta Gdańska były nikłe.

Polecamy: Poważny incydent podczas finału WOŚP. Paweł Adamowicz dźgnięty nożem

- Informacja, którą przekazali lekarze jest taka: pan prezydent zmarł. Nie udało się wygrać z tym wszystkim, co go dotknęło. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie - powiedział minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku.

image
Paweł Adamowicz. Fot. PAP/Adam Warżawa

Ze wszystkich stron płynął kondolencje.

Zobacz: Zamach na Pawła Adamowicza. Operacja prezydenta się powiodła, ale stan jest ciężki

"Pan Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego. Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza jest dla nas wszystkich ogromną tragedią. To wielkie zło, które budzi potępienie, wielki smutek i żal. Najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w rozpaczy Rodziny. Pokój Jego duszy" - to wpis premiera Mateusza Morawieckiego.

"Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu" - napisał Donald Tusk. 

"Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, człowiek Solidarności i wolności, Europejczyk, mój dobry przyjaciel, został zamordowany. Niech spoczywa w pokoju" - dodał szef Rady Europejskiej na oficjalnym koncie przewodniczącego Rady.

"Nie ma słów. Jest tylko ogromny smutek i zaduma. Nasze myśli z rodziną, najbliższymi i przyjaciółmi Pana Prezydenta Adamowicza" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Prezes PiS Jarosław Kaczyński :wyrażam wielki ból po tragicznej śmierci na skutek zbrodniczego zamachu na Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska. Solidaryzuję się z Rodziną i wyrażam głęboki żal z powodu śmierci Męża, Ojca i Brata" - napisała rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.

"Smutek i żal ściska mi gardło. Pawle, zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Byłeś wyjątkowym człowiekiem" - napisał na Twitterze przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

"Paweł Adamowicz nie żyje. Odszedł wieloletni prezydent Gdańska, prawdziwy patriota. Składamy najgłębsze wyrazy współczucia i wsparcia dla rodziny. Spoczywaj w pokoju" - czytamy na oficjalnym profilu twitterowym Platformy Obywatelskiej.

Paweł Adamowicz: biografia prezydenta Gdańska

Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie, dziękuję Wam - tak brzmiały ostatnie słowa Pawła Adamowicza, wygłoszone podczas 27. Finału WOŚP tuż przed atakiem nożownika. Wieloletni prezydent Gdańska, współzałożyciel regionalnej Platformy Obywatelskiej, zmarł w poniedziałek w gdańskim szpitalu.

Adamowicz zostawił żonę Magdalenę, z którą ożenił się w 1999 roku, a która była jego studentką. Osierocił dwie córki: 15-letnią Antoninę i 8-letnią Teresę. 

Jego starszym bratem był Piotr Adamowicz, dziennikarz, wieloletni korespondent "Rzeczpospolitej" w Gdańsku, współautor wspomnień Danuty Wałęsowej i Małgorzaty Tusk.

image
Zdjęcie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Fot. PAP/Paweł Supernak
Paweł Adamowicz sprawował urząd prezydenta Gdańska od 1998 r. i należał pod tym względem do rekordzistów. W ubiegłorocznych wyborach samorządowych startował z komitetu "Wszystko dla Gdańska". Został ponownie wybrany na to stanowisko, choć rywalizował zarówno z kandydatem PO Jarosławem Wałęsą, jak i kandydatem Zjednoczonej Prawicy Kacprem Płażyńskim. W II turze pokonał Płażyńskiego, uzyskując 64,80 proc. głosów. 

"Kiedy idę ulicami Gdańska i widzę uśmiechniętych ludzi, tłumy turystów - nie tylko w sezonie letnim, kiedy czytam rankingi popularności Gdańska, ale też i czytam, że - według badań jednej z gazet ogólnopolskich - 92 procent gdańszczan ocenia życie w Gdańsku jako bardzo dobre i nie chcieliby się stąd wyprowadzić, a inne medium z kolei przytacza dane, że 70 procent gdańszczan ocenia bardzo dobrze bądź dobrze moją pracę, to jest to największa satysfakcja. I warto dla Gdańska wszystko zrobić. To nie przypadek, że mój komitet wyborczy nazwaliśmy +Wszystko dla Gdańska+" - mówił Adamowicz w wywiadzie dla PAP w czasie kampanii wyborczej. 

Wykop Skomentuj282
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo